პროფესიული განათლების ახალი სტრატეგიის განხილვა გრძელდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში პროფესიული განათლების ახალი სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის პროექტის განხილვა მიმდინარეობს. დღეს, სამუშაო შეხვედრა 30-მდე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენლებთან გაიმართა. ამ სასწავლებლებში რამდენიმე წელია პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამები ხორციელდება.
შეხვედრაზე 2013 – 2020 წლების პროფესიული განათლების სტრატეგიის პროექტი და ის საკითხები განიხილეს, რაც პროფესიული განათლების ხარისხს, მის ხელმისაწვდომობას და იმ ნაბიჯებს უკავშირდება, რაც  პროფესიული განათლების განვითარებისთვისაა საჭირო.
2012 წლის დეკემბერში პროფესიული განათლების განვითარების შუალედური (2009-2012 წლების) სტრატეგიის განხორციელება დასრულდა, რომელიც საერთაშორისო ორგანიზაცია „განათლების ევროპული ფონდის“ მიერ შეფასდა და გამოიკვეთა მისი  ძლიერი და სუსტი მხარეები.
სწორედ, ამ სტრატეგიის განხორციელების შეფასების საფუძველზე და დაინტერესებული მხარეების აქტიური ჩართულობით, ევროკავშრის ტექნიკური დახმარების პროექტის ფარგლებში, ახალი  სტრატეგიის შემუშავების ჯგუფი შეიქმნა, რომელმაც სამინისტროს პროფესიული განათლების განვითარების გრძელვადიანი სტრატეგია (2013-2020 წლები) თანდართული 2 წლიანი სამოქმედო გეგმით (2014-2015 წლები) წარუდგინა.
სამინისტრო განაგრძობს სტარტეგიის განხილვას ყველა დაინტერესებულ მხარესთან, რათა გათვალისწინებული და ასახული იყოს ყველა ჩართული მხარის მოსაზრება პროფესიული განათლების განვითარების კუთხით.

Discussion of New Strategy on Vocational Education continues
Discussion of new Draft Strategy and Action Plan on Vocational Education is under way at the Ministry of Education and Science of Georgia. Working meeting with representatives of up to 30 higher educational institutions was held today. Vocational education programs have been operating in these institutions for years.
Vocational Education Strategy project for 2013-2020 and issues of vocational education quality, accessibility and development were discussed at the meeting.
Implementation of interim (2009-2012) Strategy ended in December, 2012. It was evaluated by international organization “European Training Foundation”, strong and weak sides were singled out.
Working group for the new strategy was set up in the framework of the EU Technical Assistance Project and based on the evaluation of interim strategy and active involvement of stakeholders. The group for the new strategy has presented long-term strategy for the development of vocational education (2013-2020) and two-year Action Plan (2014-2015) to the Ministry.
The Ministry continues discussion of the Strategy with all interested parties in order to reflect their ideas.