უწყებათაშორისი კომისია ნაძალადევის რაიონის სკოლის დირექტორებს შეხვდა
თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისათვის უწყებათაშორისი კომისიის თავმჯდომარის თამარ კინწურაშვილის განცხადებით, ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ კომისიას ინფორმაცია იმ სირთულეების შესახებ მიაწოდა, რომელიც მათ ნაძალადევის რაიონში, შუალედურ არჩევნებზე საუბნო კომისიების დაკომპლექტების თვალსაზრისით ექმნებოდათ. სახელდობრ, პარტიის ინფორმაციით, 27 პედაგოგს, რომლებიც წინა არჩევნებზე მათი სახელით საუბნო კომისიების მუშაობაში მონაწილეობდნენ, სკოლის დირექტორებმა სამსახურის შენარჩუნების მიზნით, ოპოზიციურ პარტიასთან თანამშრომლობისგან თავის შეკავება ურჩიეს. ნაციონალური მოძრაობის მტკიცებით, აღნიშნული კომუნიკაციის შემდეგ 27-ვე პედაგოგმა საუბნო კომისიებში მათ პარტიასთან თანამშრომლობისგან თავი შეიკავა.
აღნიშნული საკითხის შესწავლის მიზნით, კომისიამ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიმართა. სამინისტრო ნაძალადევის რაიონის სკოლის დირექტორებს დაუკავშირდა, რომლებმაც მსგავსი კომუნიკაციის ფაქტები უარყვეს. 29 მარტს კი,  დირექტორებს თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისათვის უწყებათაშორისი კომისიის ინიციატივით,  კომისიისა და სამინისტროს წარმომადგენლები  შეხვდნენ და განუმარტეს, რომ დაუშვებელია დაქვემდებარებულ პირთა მიმართ სამსახურიდან დათხოვნის მუქარა მათი პოლიტიკურ პარტიებთან, საზოგადოებრივ თუ სხვა ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობაში მონაწილეობის ან სხვა ისეთი ლეგიტიმური აქტივობის გამო, რაც მათი სამსახურებრივი უფლებამოსილების განხორციელებას არ უკავშიდება.
რაც შეეხება სკოლის პედაგოგებს, ნებისმიერ მათგანს  უფლება აქვს, თავად მიიღოს გადაწყვეტილება, ჩაერთოს თუ არა სამსახურებრივი საქმიანობის მიღმა, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობაში, საზოგადოებრივ თუ პარტიულ აქტივობებში.

As Tamar Kintsurashvili, Head of Inter-Agency Commission for Free and Fair Elections stated, United National Movement provided the Commission with the information on impediments they have experienced in the process of formation of district commissions during the by-elections in Nadzaladevi district. Namely, 27 teachers participating in the working process of the district commissions on behalf of United National Movement, were advised by school principals to abstain from cooperation with the opposition party.
Following the request of the Commission, the Ministry of Education and Science of Georgia contacted school principals of Nadzaladevi district, but they denied the facts mentioned above. On March 29, with the initiative of Inter-Agency Commission for Free and Fair Elections, representatives of the Commission and the Ministry held a meeting with the school principals and clarified improper character of threatening teachers on the grounds of their political preferences and activities to them.
School teachers have right to decide whether they want to get involved in electoral process, social and party activities beyond their primary occupation.