სკოლის პედაგოგები ეროვნული სკრინინგ ცენტრის პროგრამაში ჩაერთვებიან
ეროვნული სკრინინგ ცენტრის წარმომადგენლებმა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  მინისტრის მოადგილემ ქალბატონმა ირინე ქურდაძემ პედაგოგებთან  შეხვედრა გამართეს.
ამ პროგრამის ფარგლებში, სიმსივნის პრევენციის მიზნით 25–დან  60 წლამდე ასაკის პედაგოგებს საშვილოსნოს ყელის, ხოლო 40-დან 70 წლამდე ასაკის პედაგოგებს სარძევე ჯირკვლის უფასო გამოკვლევები ჩაუტარდებათ.
როგორც მსოფლიოში, ასევე საქართველოში ქალთა შორის ძუძუსა და საშვილოსნოს ყელის ავთვისებიანი სიმსივნეები ყველაზე გავრცელებული ონკოლოგიური პათოლოგიებია. საქართველოში უკანასკნელი წლების განმავლობაში ამ დაავადებათა მკვეთრი ზრდა შეიმჩნევა. ამ ფაქტის გათვალისწინებით პირველად საქართველოში თბილისის მუნიციპალიტეტისა და გაეროს მოსახლეობის ფონდის თანადაფინანსებით და საქართველოს პირველი ლედის ქ-ნ სანდრა ელისაბედ რულოვსის პატრონაჟით 2008 წლის მაისში ამოქმედდა ძუძუსა და საშვილოსნოს ყელის კიბოს პრევენციის პროგრამა.
სკრინინგ ცენტრის წარმომადგენელმა და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ქალბატონმა ირინე ქურდაძემ ისაუბრეს თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ამ პროგრამაში პედაგოგების ჩართვა.

The School Teachers will be involved in the National Screening Center Program
The representatives of the National Screening Center and the Deputy Minister of Education and Science Ms. Irine Kurdadze , held a meeting with teachers.
In the framework of this program, female teachers from 25 - 60 years will have a free screening of the neck of uterus and females from 40-70 years will have free medical examination of malicious of breast under the prevention campaign.
All over the world, as well as in Georgia, breast and cervical cancers are the most common form of oncologic pathologies among women. The sharp increase of such deceases are observed in Georgia in recent years. Considering this fact, the prevention program of malicious tumor of breast and the neck of uterus was set under support of the First Lady of Georgia Sandra E. Reolofs and by financial support of Tbilisi Municipality and UNFPA in 2008.
The representatives of National Screening Center and the Deputy Minister Ms. Irine Kurdadze underlined the importance of teachers involvement in this program.
In the scope of the program, different informational materials and pamphlets were given to the teachers.