სასკოლო ცხოვრებაში მშობელთა ჩართულობის თემაზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის ინიციატივით სამუშაო შეხვედრა გაიმართა თემაზე ”მშობელთა ჩართულობა შვილის სასკოლო ცხოვრებაში”. ღონისძიება დეპარტამენტში მიმდინარე პროექტის ”საქართველოს ეროვნული სასწავლო გეგმისა და სხვა ქვეყნების სასწავლო გეგმების შედარებითი ანალიზი” ფარგლებში შედგა, რომლის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი მშობელთა ჩართულობაა.
დეპარტამენტმა აღნიშნული მიმართულებით მუშაობა 2012 წლიდან  გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ფინანსური მხარდაჭერით დაიწყო. პროექტის ფარგლებში ექსპერტებმა  საინფორმაციო შეხვედრები და ტრენინგები თბილისისა და რეგიონების მოსწავლეთა მშობლებთან და პედაგოგებთან გამართეს.
შეხვედრა ეროვნული სასწავლო გეგმების  დეპარტამენტის უფროსმა ნათია ჯოხაძემ გახსნა. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს და პრეზენტაციებით წარდგნენ ეროვნული სასწავლო გეგმების  დეპარტამენტის თანამშრომლები, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების (მათ შორის, საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტის -USAID/G-PriEd-ის, სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტის) წარმომადგენლები, საჯარო სკოლების პედაგოგები და მშობლები.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ მოსწავლეთა წარმატებისთვის მშობლების ჩართულობას სასკოლო ცხოვრებაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. გამოკვლევების თანახმად, რაც  უფრო  მეტადაა  ჩართული მშობელი შვილის სწავლებისა და განათლების მიღების პროცესში, მით უფრო მაღალია მოსწავლის მიღწევის დონე; იზრდება მოსწავლის მოტივაცია; ბავშვს მეტად უყალიბდება სკოლისადმი პოზიტიური დამოკიდებულება; იზრდება  სასკოლო გეგმაში დასახული მიზნების შესრულების ხარისხი; უმჯობესდება   დისციპლინა; იზრდება  სკოლის და მასწავლებლის ავტორიტეტი; ხოლო წარმატებული სასწავლო პროცესის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი – მშობელსა და სკოლას შორის დამყარებული კეთილგანწყობაა.
2013 წელს მშობელთა ჩართულობის მიმართულებით ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტი მრავალი მნიშვნელოვანი პროგრამის განხორციელებას გეგმავს. დეპარტამენტში გახსნილია სპეციალური ელექტრონული მისამართი mshobeli@mes.gov.ge, რომლის საშუალებითაც  ყველა მშობელს შეუძლია მიმართოს დეპარტამენტს შეკითხვით სასკოლო ცხოვრებაში მშობელთა ჩართულობის თემაზე, ეროვნულ სასწავლო გეგმაზე, სწავლების თანამედროვე სტრატეგიებზე და სხვა მნიშვნელოვან თემებზე.

Meeting on parents’ Involvment in School Life
With the initiative of National Curriculum Department, a work meeting was arranged on the topic of parents’ involvement in school life. The event was organized within the framework of the project “Comparative Analysis of National Curriculum of Georgia and National Curricula of Other Countries” . One of the main components of the project is parents’ involvement.
The Department started working in the abovementioned direction from 2012 with the financial support of UNICEF. Experts have organized information meetings with teachers and parents from Tbilisi and the regions and their trainings.
Natia Jokhadze, Head of National Curriculum Department opened the meeting. International and non-governmental organizations (among them, USAID/G-PriEd, Civic Development Institute), National Curriculum Department staff, public school teachers and parents participated in the meeting.
It was noted that parents’ involvement in school life has a considerable importance for pupils’ success. According to surveys, the more parents are involved in school life the best is pupil’s achievement level. Level of motivation increases, pupil’s approach towards school is more positive, quality of goals determined by National Curriculum and discipline are improving. One of the most important components is a positive attitude between parents and schools.
National Curriculum Department is planning a number of programs in the direction of parents’ involvement in 2013. Special email mshobeli@mes.gov.ge is opened for all interested parents. They are able to address the Department with questions about the topics of involvement, modern strategy etc.