მარტყოფის მეორე საჯარო სკოლა 250 წლისაა
სოფელ მარტყოფის მეორე საჯარო სკოლა პროექტით „წმინდა ანტონ მარტყოფელი და მარტყოფში განათლების 250 წლიანი ეპოქა“, დაარსებიდან 250 წლის იუბილეს აღნიშნავს. დღეს, კვირეულის ფარგლებში, რამდენიმე დასკვნითი ღონისძიება გაიმართა, რომელსაც ბევრ საპატიო სტუმართან ერთად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი მარგველაშვილი დაესწრო.
ღონისძიების ფარგლებში, სოფელ მარტყოფისა და სკოლის ისტორიისადმი მიძღვნილი გამოფენა გაიხსნა, ჩატარდა საჩვენებელი გაკვეთილი, სასკოლო კონფერენცია, კვირეული საზეიმო კონცერტით დასრულდა.
მარტყოფი უმდიდრესი კულტურისა და სახელოვანი ისტორიის მქონე სოფელია, ამ ისტორიის ნაწილია მარტყოფის მეორე საჯარო სკოლა. სოფელში განათლების ისტორია წმინდა ანტონ მარტყოფელის საგანმანათლებლო მოყვაწეობით დაიწყო. სკოლა წმ. ანტონ მარტყოფელის სავანიდან სოფელ მარტყოფში 1752 წელს გადმოვიდა.
ორსაუკუნენახევრის მანძილზე მარტყოფის მეორე საჯარო სკოლამ ბევრი საინტერესო ტრადიცია დაამკვიდრა. სკოლას დღეს 400-მდე მოსწავლე და 45 პედაგოგი ჰყავს, მოზარდები აქტიურად არიან ჩართულნი სასკოლო ოლიმპიადებში, მონაწილეობენ სხვადასხვა კონკურსებსა და კონფერენციებში. სკოლის კურსდამთავრებულები ყოველწლიურად ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე მაღალ შედეგებს აჩვენებენ და გრანტის მფლობელები ხდებიან.

№2 Martkopi Public School is 250 years old
№2 Martkopi Public School celebrates its 250th anniversary with the project “St Anthony of Martkopi and 250 Years of Education in Martkopi”. Today, a number of events were organized within the Martkopi Public School Week. Minister of Education and Science Giorgi Margvelashvili attended the events together with other honorable guests.
Exhibition dedicated to the history of the School and the village was organized and opened within the framework of anniversary events together with other activities, such as open lesson and school conference. The Week was closed with a concert.
Martkopi is a village with rich history and culture, №2 Public School is part of this history. St. Anthony laid foundation to the history of education in Martkopi. The School was transferred from St. Anthony’s cloister to village Martkopi in 1752.
A number of interesting traditions were established throughout 250 years. The School has up to 400 pupils and 45 teachers. The pupils are actively involved in School Olympiads, contests and conferences. Every year, university entrant from Martkopi Public School show very good results and receive grants.