სამეურვეო საბჭოს არჩევნები
2013 წლის 9  ივნისს საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სკოლის თვითმმართველობის უმაღლესი ორგანოს - სამეურვეო საბჭოს არჩევნები ტარდება.
სამეურვეო საბჭოს წევრობის კანდიდატთა რეგისტრაცია 29 მაისს დაიწყო. ეს არის რიგით მესამე არჩევნები (პირველი არჩევნები 2006 წელს ჩატარდა). სამეურვეო საბჭოს შემადგენლობაში შედიან მასწავლებლები, მოსწავლეთა მშობლები და საშუალო საფეხურის მოსწავლეთა თვითმმართველობის მიერ არჩეული წარმომადგენელი.
სკოლები სამეურვეო საბჭოში თანაბარი რაოდენობით, არანაკლებ 3-3 და არაუმეტეს 6-6 მშობელსა და პედაგოგს ირჩევენ. ასევე,  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ადგილობრივ თვითმმართველობას უფლება აქვს სამეურვეო საბჭოში თავისი წარმომადგენელი ჰყავდეს.
სკოლის სამეურვეო საბჭო ირჩევს სკოლის დირექტორს,  სკოლის დირექტორის წარდგინებით ამტკიცებს სკოლის შინაგანაწესს, ბიუჯეტს, ირჩევს დისციპლინურ კომიტეტს და სხვ. სამეურვეო საბჭოში მასწავლებლებისა და მოსწავლეთა მშობლების არჩევა  3 წლის ვადით ხდება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, სამეურვეო საბჭოების არჩევნების ორგანიზებისა და ჩატარების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, არჩევნების პროცესზე დაკვირვებას საქართველოს ყველა რეგიონში ახორციელებს.
სამეურვეო საბჭოს არჩევნებზე დამკვირვებლის სტატუსით დასწრება სამოქალაქო საზოგადოების აქტიურ წევრებს შეუძლიათ, ასევე, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, რომლებსაც სურვილი აქვთ ჩაერთონ პროცესებში და თვალი მიადევნონ არჩევნებს, მათ რეგისტრაცია სკოლის საარჩევნო კომისიაში უნდა განახორციელონ.

School Board Elections
Elections of School Board – the highest self-government body in general education institution are due to be conducted on June 9, 2013.
The process of registration of the candidates started on May 29. These are the second elections (first elections took place in 2006). School Board is composed of teachers, parents and an elected representative from mid-level pupils self government.
Schools elect equal number of parents and teachers (no less than 3 parents and 3 teachers and no more than 6 parents and 6 teachers) in School Board. The Ministry of Education and Science and local self-government body have right of a representative in School Board.
School Board elects school principal, approves school regulation, budget, elects disciplinary committee etc. Parents and teachers are elected for the period of 3 years.
In order to improve the quality of school board elections, the Ministry of Education and Science of Georgia is observing the election process in all regions of Georgia.
Representatives from civil society are free to observe elections, as well as representatives from non-governmental organizations. They are to register in the School Election Committee.