სასკოლო კონკურსის ფინალისტები დაჯილდოვდნენ
ექვთიმე თაყაიშვილის დაბადებიდან 150 წლისთავისადმი მიძღვნილ სასკოლო კონკურსის 40-მდე ფინალისტს დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი მარგველაშვილმა სერტიფიკატები და სასაჩუქრე ბარათები გადასცა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ  ექვთიმე თაყაიშვილის  საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით,  საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლების საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეებისათვის  ორი სახის კონკურსი გამოაცხადა: პროექტების კონკურსი - „რა ვიცით ექვთიმე თაყაიშვილის შესახებ“ და ექვთიმე თაყაიშვილის ბიოგრაფიულ თემაზე შექმნილი ბლოგების კონკურსი.
კონკურსების მიზანს წარმოადგენდა ექვთიმე თაყაიშვილის ღვაწლის პოპულარიზაცია, მოსწავლეთა კვლევის, ინფორმაციაზე მუშაობის, შეფასებისა და კრიტიკული აზროვნების უნარების წახალისება. ასევე, გუნდური მუშაობისა და პრეზენტაციის უნარების განვითრების ხელშეწყობა.
ორივე კონკურსის ფარგლებში 400-ზე მეტი ნაშრომი შემოვიდა.  სამინისტროში შექმნილმა კომისიამ გამარჯვებული პროექტები და ბლოგები გამოავლინა. თითოეული გამარჯვებული მოსწავლე (სულ 30) დიპლომებითა და წიგნის მაღაზიის 100 ლარიანი ვაუჩერით დაჯილდოვდა, ხოლო 9 მოსწავლეს  წამახალისებელი სეტიფიკატი გადაეცა.

Finalists of School Competition were awarded
The Ministry of Education and Science of Georgia announced two competitions for pupils of basic and secondary education levels of public and private schools: Project competition “What we know about Ekvtime takaishvili” and Blog competition on the topic of Ekvtime Takaishvili’s biography.
The aim of the competitions is to popularize merit of Ekvtime Takaishvili and to encourage research, evaluation and critical thinking skills among pupils as well as development of team working and presentation skills.
More than 400 works were submitted within the two competitions. The committee set up at the Ministry selected the winners. Each of them (30 in total) received diplomas and bookshop vouchers worth of 100 GEL. 9 pupils were awarded with certificates.