მარნეულის რაიონში კიდევ ერთი ახალი სკოლა აშენდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი მარგველაშვილი დღეს, მარნეულის რაიონის სოფელ ახალი დიოკნისის მოსახლეობას შეხვდა და ახალი სკოლის მშენებლობასთან დაკავშირებით, სამინისტროს გადაწყვეტილება გააცნო.
სოფელი ახალი დიოკნისი 90-იან წლებში მთიანი აჭარიდან ჩამოსული მოსახლეობით არის დასახლებული, სოფელში სკოლა არ არსებობდა და 70-მდე მოსწავლე ორი ათეული წელი კერძო სახლში განთავსებულ სახელდახელოდ მოწყობილ საკლასო ოთახებში სწავლობდა. გასულ წელს სამინისტროსა და ადგილობრივი თვითმართველობის ერთობლივი დაფინანსებით, სოფელში ხის კოტეჟი აიგო, სადაც 2013 წლის თებერვლიდან სასწავლო პროცესი მიმდინარეობდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სოფელ ახალ დიოკნისში ახალი სკოლის მშენებლობა დაიწყება და ახალი სასწავლო წლიდან ამ სოფლის მოზარდები თანამედროვე, კომფორტულ შენობაში ისწავლიან.  ახალი სკოლა 150 მოსწავლეზეა გათვლილი.

One more new school to be built in Marneuli
Village Akhali Dioknisi is settled by people who came from mountainous Adjara in the 90s. The village didn’t have a school and up to 70 pupils went to private house in which the school was arranged. With the financial support of the Ministry and local self government, a wooden cottage was constructed last year. Teaching process has been conducted there since 2013.
According to the decision of the Ministry of Education and Science of Georgia, new school for 150 pupils will be constructed, giving opportunity to schoolchildren to study in a new modern and comfortable building.