ზესტაფონის რაიონში ახალი სკოლა აშენდება
ზესტაფონის რაიონის სოფელ სადგურ სვირში ახალი სკოლის მშენებლობა დაიწყება. დღეს სვირში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი მარგველაშვილი და ზესტაფონის მაჟორიტარი დეპუტატი გოგი ქავთარაძე ჩავიდნენ და ის ადგილი დაათვალიერეს, სადაც სკოლა აშენდება. მინისტრი პედაგოგებსა და სოფლის მოსახლეობასაც შეხვდა.
სოფელ სადგურ სვირის 100-მდე მოსწავლე რამდენიმე ათეული წელია ძველ შენობაში არასტანდარტულ, სწავლისათვის შეუფერებელ გარემოში სწავლობს. სასწავლო პროცესი  სოფლის განაპირას მდებარე რკინიგზის ქვესადგურის დამხმარე ნაგებობებში მიმდინარეობს, სადაც არ არის ელემენტარული სანიტარულ-ჰიგიენური პირობები. ნაგებობიდან 25 მეტრის დაშორებით მუშაობს მაღალი ძაბვის ქვესადგური, ხოლო შენობის თავზე  მაღალი ძაბვის გადამცემი ხაზები გადის, რომელთაც  ძლიერი ელექტრო-მაგნიტური გამოსხივება აქვთ.
ახალი სკოლის შენობა ძველ სკოლაზე გაცილებით უკეთეს და ხელსაყრელ ადგილზე აშენდება, ორსართულიანი თანამედროვე სკოლა ახალი ინვენტარითა და ტექნიკით აღიჭურვება, ექნება ცენტრალიზებული გათბობა, სასწავლო ლაბორატორია, ბიბლიოთეკა, კომპიუტერული კლასი და ღია სპორტული მოედანი. ამჟამად სკოლაში 74 მოსწავლეა. სკოლის ახალი სასწავლო შენობის პროექტი 120 მოსაწავლეზეა გათვლილი.

New School to be built in Zestaponi District
Construction of a new school shall start in village Sadguri Sviri, Zestaponi District. Today, Minister of Education and Science of Georgia Giorgi Margvelashvili and Zestaponi Majoritarian MP Gogi Kavtaradze visited Sviri and the site where the new school will be constructed. Minister met teachers and the village residents.
For several decades, pupils from village Sadguri Sviri have been going to an old building with improper teaching and learning conditions. Teaching process has been conducted in station buildings. In 25 meters from the building a high voltage sub-station is operating, and elementary hygiene conditions are lacking. Electromagnetic radiation is also present in the area.
Two-storey modern school with new equipment, central heating, library, computer class, laboratory and sports field will be constructed. Currently 74 pupils are enrolled in the school.  New school project is designed for 120 pupils.