იმერეთის რეგიონში ფსიქოლოგიური ცენტრი ამოქმედდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი მარგველაშვილმა ქუთაისში საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის ბაზაზე შექმნილი ფსიქოლოგიური ცენტრი გახსნა.
მანდატურის სამსახურთან არსებული ფსიქოლოგიური ცენტრი, რომელიც ფსიქოლოგების, ბავშვთა ფსიქიატრებისა და სოციალური მუშაკებისაგან არის დაკომპლექტებული, კვალიფიციურ ფსიქო-სოციალურ მომსახურებას გაუწევს ქცევითი და ემოციური პრობლემების მქონე 6-დან 18 წლამდე სკოლის მოსწავლეებსა და მათი ოჯახის წევრებს. კერძოდ, დაეხმარება:
• იმპულსური ქცევის მართვასა და საკუთარი თავის კონტროლის უნარის გამომუშავებაში;
• აგრესიული ქცევის შემცირებაში;
• ემოციების რეგულაციაში;
• თანატოლებთან პრობლემური ურთიერთობის მოგვარებაში;
• კომუნიკაციის და კონფლიქტების მართვის უნარ-ჩვევების გამომუშავებაში;
• მშობელსა და შვილს შორის კომუნიკაციის გაუმჯობესებაში;
• ინტერპერსონალური ურთიერთობების დარეგულირებაში.
ცენტრი ასევე საგანმანათლებლო საქმიანობას განახორციელებს სკოლის მასწავლებლებთან, ადმინისტრაციასთან და მანდატურებთან. ფსიქოლოგიური ცენტრის მომსახურება ითვალისწინებს როგორც ინდივიდუალურ, ასევე ჯგუფურ თერაპიას და თემატური ტრენინგ-პროგრამების შემუშავებას და ჩატარებას.
ფსიქოლოგიური ცენტრი მანდატურის სამსახურის ბაზაზე თბილისში აპრილის თვიდან ამოქმედდა, სადაც სკოლების ადმინისტრაციის რეკომენდაციით მისულ მოსწავლეებს უწევენ დახმარებას.

Psychological Center opened in Imereti Region
Minister of Education and Science of Georgia opened a new physiological center based in the Office of Resource Officers of Educational Institutions in Kutaisi. Psychological center of the Office of Resource Officers is composed of psychologists, child psychiatrists and social workers. They will be able to provide qualified psycho-social assistance to the pupils from the age of 6 to 18 with behavioral and emotional problems and their family members. Assistance includes the following:
• Developing self control and impulsive behavior management skills
• Decreasing aggressive behavior
• Regulation of emotions
• Solving problematic issues of relations with the peers
• Developing communication and conflict management skills
• Improving communication between a child and a parent
• Management of interpersonal relations
The Center will also conduct educational activities together with school teachers, administration and Resource Officers. The services include individual as well as group therapy and thematic trainings.
Psychological center was opened in Tbilisi in April. Pupils are sent to the Center on the basis of a recommendation of the Administration. Psychological center will provide assistance to the schools throughout Imereti Region.