საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი მარგველაშვილმა პროექტის „საქართველოს მთავრობა ღია მმართველობისთვის“ ფარგლებში, ჟურნალისტებთან მორიგი შეხვედრა გამართა. მინისტრმა მასმედიის წარმომადგენლებს განხორციელებულ ახალ პროექტებთან დაკავშირებით ინფორმაცია მიაწოდა, დაგეგმილი სიახლეები გააცნო და მის მიმართ დასმულ ყველა შეკითხვას უპასუხა.
სამინისტროს მიერ ბოლო რამდენიმე თვეში განხორციელებული და დაგეგმილი პროექტებია:
• 2013 წლიდან მასწავლებელთა შრომის ანაზღაურების 60-205 ლარით გაზრდის შემდეგ, მიმდინარე წლის სექტემბრიდან ეტაპობრივად ყველა საჯარო სკოლის დირექციას, ადმინისტრაციულ-ტექნიკურ პერსონალს მოემატება ხელფასი.
• პედაგოგთა ანაზღაურებადი შვებულება არანაკლებ ორი თვის (40 სამუშაო დღე) ვადით განისაზღვრა (ნაცვლად ერთი თვისა) და პედაგოგები შესაბამის ანაზღაურებას შვებულებაში გასვლის წინ მიიღებენ.
• გრძელდება სახელმძღვანელოების ბეჭდვა და უკვე დაიწყო სახელმძღვანელოების საჯარო სკოლებისათვის ეტაპობრივად გადაცემის პროცესი. წელს პირველად, საჯარო სკოლების ყველა მოსწავლე სახელმწიფოსაგან უფასოდ მიიღებს  სახელმძღვანელოებს;
• გაიზარდა პროფესიული განათლების განვითარებისა და ხელმისაწვდომობის გაზრდისთვის გამოყოფილი დაფინანსება, იქმნება პროფესიულ სტუდენტთა სწავლის დაფინანსების ახალი მოდელი, დაფუძნდება ახალი პროფესიული სასწავლებლები და სხვ.
• ათასწლეულის (MCC) ხუთწლიანი საგანმანათლებლო პროექტის ფარგლებში, საქართველოს განათლების სისტემის განვითარებისათვის 140 მილიონი დოლარი გამოიყო. თანხა მოხმარდება როგორც ზოგად, ისე პროფესიულ და უმაღლეს განათლებას, აშენდება რამდენიმე სკოლა და დამატებით 150 სკოლა გარემონტდება;
• იწყება სკოლების რეაბილიტაცია, სამინისტროს დაფინანსებით 600-მდე საჯარო სკოლა გაივლის რეაბილიტაციას, მოხდება 42 საჯარო სკოლის გაზიფიკაცია, სკოლები აღიჭურვება ახალი სასკოლო ინვენტარით;
• წელს ყველა პირველკლასელი მიიღებს კომპიუტერს.
ეს არის მოკლე ჩამონათვალი ბოლო სამ თვეში განხორციელებული და დაგეგმილი სიახლეებისა. მოკლე ანგარიშის შემდეგ შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა და გიორგი მარგველაშვილმა ჟურნალისტთა ყველა შეკითხვას უპასუხა.

Georgian Government for Open Governance
Within the framework of the project “Georgian Government for Open Governance”, Giorgi Margvelashvili, Minister of Education and Science of Georgia,” held a meeting with journalists. Minister provided the journalists with the information regarding new projects and planned innovations and answered their questions.
Implemented and planned projects are:
• After the increase in teachers’ salaries by 60-205 GEL, salaries of school board and administrative-technical staff shall increase gradually beginning from September of the current year.
• Paid leave of absence for teachers shall be no less than two months (40 days) and they shall receive their salary before the leave.
• Textbook printing is under way and gradual distribution in public schools has started. For the first time this year, all pupils of public schools shall receive textbooks free of charge.
• Finances allocated for vocational education development and accessibility have increased, new model of financing vocational students is being created, new vocational institutions will be founded etc.
• Within the MCC 5-year educational project, 140 million USD was allocated for the development of Georgian education system. The amount of money shall be used for general as well as vocational and higher education, several schools will be constructed and additionally 150 schools will be repaired.
• School rehabilitation process has started, up to 600 public schools will be rehabilitated, heating will be installed in 42 public schools and schools will be equipped.
•  All first-graders shall receive computers
This is a short list of novelties. After the short report, Giorgi Margvelashvili answered questions of the journalists.