სამინისტრო ახალი პროგრამის განხორციელებას იწყებს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტი, გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ფინანსური მხარდაჭერით, ახალ პროექტს იწყებს. პროექტის სახელწოდებაა „განათლების მიღების მეორე შესაძლებლობა სოციალურად დაუცველი, ქცევითი პრობლემების მქონე და სასწავლო პროცესის მიღმა დარჩენილი მოსწავლეებისთვის საქართველოში“.
პროგრამა მიზნად ისახავს განათლების ეროვნული მოდელის შექმნას საქართველოში განათლების საჯარო სექტორისთვის. ამ მიზნით იგეგმება:
• სოციალურად დაუცველი, ქცევითი პრობლემების  მქონე და სასწავლო პროცესის მიღმა დარჩენილი მოსწავლეების შესახებ ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის შესწავლა;
• სამიზნე ჯგუფების ბავშვების იდენტიფიცირება საგანმანათლებლო საჭიროებების მიხედვით;
• საგანმანათლებლო რესურსების ნუსხის შედგენა თითოეული სამიზნე ჯგუფისთვის;
• ეროვნული მოდელის  სადისკუსიო დოკუმენტის შექმნა.
პროგრამა საფუძველს შეუქმნის სოციალურად დაუცველი, ქცევითი პრობლემების მქონე და სასწავლო პროცესის მიღმა დარჩენილი ბავშვების ფორმალურ განათლებაში ჩართვის სისტემურ მიდგომას და ჩამოაყალიბებს სოციალურ და საგანმანათლებლო პოლიტიკას საზოგადოებაში მათი ეფექტიანი ინტეგრაციისთვის.
ახალი პროგრამა დღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი მარგველაშვილმა შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების, არასამთავრობო სექტორისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს წარუდგინა.
პროგრამა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის ბაზაზე შექმნილ ფსიქოლოგიურ ცენტრთან მჭიდრო თანამშრომლობით განხორციელდება.

The Ministry starts implementation of a new program
National Curriculum Department of the Ministry of Education and Science of Georgia, with the financial support of UNICEF, starts implementation of a new project “Second chance of education for socially unprotected pupils, those with behavioral problems and pupils left beyond learning process in Georgia”.
The Program aims at developing national model of education for the public sector. The following activities are planned:
• Survey of the situation concerning socially unprotected pupils, pupils with behavioral problems and those left beyond learning process in Georgia;
• Identification of target groups according to the educational needs;
• Creation of a list of educational resources for each target group;
• Creation of discussion document of the national model.
The program shall serve as basis for the development of systemic approach towards the involvement of socially unprotected pupils, children with behavioral problems and those left beyond the learning process in formal education, as well as educational policy for the effective integration of the target groups.
Minister of Education and Science Giorgi Margvelashvili introduced the program to relevant state bodies, nongovernmental sector and representatives of international organizations.
The program will be implemented in cooperation with the Psychological Center of Office of Resource Officers of Educational Institutions.