საქართველოში უპრეცედენტო პროექტი ამოქმედდება
1 მარტიდან ახალი საგანმანათლებლო პროგრამა  ”ისწავლე და ასწავლე საქართველოსთან ერთად” იწყება. პროგრამის ინიციატორი საქართველოს მთავრობაა და ჩვენს ქვეყანაში 1000 ინგლისურენოვანი მასწავლებლის ჩამოყვანას ითვალისწინებს.   უცხოელი პედაგოგები ქართველ კოლეგებთან ერთად მოსწავლეებს ინგლისურ ენას გაძლიერებულად შეასწავლიან.
მოხალისე პედაგოგთა რეგისტრაცია 1 მარტიდან იწყება საიტზე www. tlg.gov.ge. საიტი პროგრამის ფარგლებში სპეციალურად შეიქმნა და გარდა იმისა, რომ  მოხალისე პედაგოგები მასზე დარეგისტრირებას შეძლებენ, ასევე სრულ ინფორმაციას მიიღებენ საქართველოზე, მის ისტორიასა და კულტურაზე.
უცხოელი პედაგოგები საქართველოში ივლისში ჩამოვლენ. პირველი ორი თვის განმავლობაში ისინი გაეცნობიან ჩვენს ქვეყანას და მათი სურვილის შემთხვევაში,  საშუალება ექნებათ შეისწავლონ ქართული ენა, ხოლო ახალი სასწავლო წლიდან ადგილობრივ პედაგოგებთან ერთად სასწავლო პროცესში ჩაერთვებიან. საგანმანათლებლო პროგრამა საქართველოს ქალაქებისა და სოფლების სკოლების თითქმის ნახევარს მოიცავს, მათ შორის მცირეკონტიგენტიან სკოლებსაც. ინგისური ენის სპეციალისტები ამერიკიდან, ინგლისიდან, ავსტრალიიდან, კანადიდან და ახალი ზელანდიიდან ჩამოვლენ.
ახალ საგანმანათლებლო პროექტზე განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა აშშ-ს ”მშვიდობის კორპუსის” საქართველოს წარმომადგენლობის მიერ ორგანიზებულ კონფერენციაზე განაცხადა. ”მშვიდობის კორპუსი” ამერიკის შეერთებული შტატების დამოუკიდებელი სააგენტოა, რომელიც ჯონ ფ. კენედიმ 1961 წელს დააარსა. მისი დანიშნულება მსოფლიო ხალხთა შორის მშვიდობისა და მეგობრობის განვითარებაა, რასაც ამერიკის საზღვრებს მიღმა მომსახურე მოხალისეები ახორციელებენ.
საქართველოში ”მშვიდობის კორპუსი” 2001 წლიდან მოღვაწეობს და პირველი პროექტი სწორედ განათლების სფეროში თანამშრომლობით დაიწყო. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან ერთად შემუშავებული პროგრამის ფარგლებში, საქართველოში  ყოვეწლიურად ამერიკელი მოხალისეები ჩამოდიან და ორი წლის განმავლობაში ქართველ პედაგოგებთან ერთად საჯარო სკოლებში მოღვაწეობენ. საქართველოს საჯარო სკოლების ინგლისური ენის მასწავლებლები მოხალისეებთან და სხვა მასწავლებლებთან ერთად  სწავლების ახალ მეთოდებს და მიდგომებს ეუფლებიან.
”მშვიდობის კორპუსის” მოღვაწეობა საქართველოში ძალზე ნაყოფიერია, სწორედ მათ გამოცდილებაზე დაყრდნობით გახდება შესაძლებელი საქართველოს მთავრობის მიერ ინიცირებული ახალი საგამანათლებლო პროექტის ”ისწავლე და ასწავლე საქართველოსთან ერთად” განხორციელება.
24 თებერვალს ”მშვიდობის კორპუსის” მიერ ორგანიზებულ კონფერენციას ის ამერიკელი მოხალისე პედაგოგები ესწრებოდნენ, რომლებიც ორწლიანი კონტრაქტით იმყოფებიან საქართველოში და ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონის საჯარო სკოლებში მუშაობენ. დიმიტრი შაშკინმა მათ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ახალ პროგრამაზე და უპასუხა მრავალ შეკითხვას, როგორც კონკრეტულად პროექტზე ასევე იმ რეფორმებზე, რომელსაც სამინისტრო ახორციელებს.

The Unprecedented Project Will Be Launched in Georgia
A new educational program “Teach and Learn with Georgia” will begin on March 1 by the initiative of the Government of Georgia. The main goal of this project is to recruit 1,ooo  English native speakers  to arrive in Georgia. Foreign teachers will teach English to Georgian schoolchildren together with their Georgian colleagues.
The teachers can apply on the website: www.tlg.gov.ge starting from March 1, 2010. This website was specifically created for this project, where the volunteer teachers can also find the complete information about Georgia, its history and culture as well as may apply to volunteer.
The volunteer teachers will arrive in Georgia in July 2010. During the first two months, they will learn about our country and will have an opportunity to learn Georgian language if they wish so. After beginning the academic year, the teachers will be involved in the educational process. This educational project covers almost half of entire schools of Georgian cities and villages, including schools with small number of children. The English speakers will arrive in our country from the U.S.A, Great Britain, Australia, Canada and New Zealand.
The Minister Shashkini made an announcement about the new educational project at American Peace Corps conference, which was arranged by the Georgian representatives of the agency.  The Peace Corps is an independent agency of the U.S.A., which was established by John F. Kennedy in 1961. The main aim of this agency was to promote peace and friendship around the world. The project is being implemented by American volunteers outside their home country.
The Peace Corps has been operating in Georgia since 2001 and the first project was implemented by cooperation in the educational sphere. In the framework of this project, which is  done together with the Ministry of Education and Science of Georgia, American volunteers arrive in Georgia for two years and teach with the Georgian teachers in the public schools who, with the help of these volunteers get introduced to new methods and approaches.
The activities of the Peace Corps is very productive in Georgia and  the government’s new project  “Teach and Learn with Georgia” will be based on this existing successful  experience.
On February 14, the Peace Corps held a conference with the participation of American volunteer teachers, who arrived in Georgia for their two-year agreement. They are located in Kvemo Kartli and Kakheti regional schools. Dimitri Shashkini introduced them with the detailed information and answered questions about the project as well as the ongoing education reforms.