ექსპორტზე ორიენტირებული პროგრამირებისა და ინოვაციების ბაზრის განვითარება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში  ინფორმაციული ტექნოლოგიების (IT) სექტორში მიმდინარე მსოფლიო ტენდენციებისა და ექსპორტზე ორიენტირებული პროგრამებისა და ინოვაციების განვითარების თემაზე პრეზენტაცია გაიმართა. პრეზენტაცია ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების  მინისტრის პირველმა მოადგილემ დიმიტრი ქუმსიშვილმა და კავშირგაბმულობის, საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების დეპარტამენტის უფროსმა ირაკლი ქაშიბაძემ წარმოადგინეს.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილეები ქეთევან ნატრიაშვილი და ალუდა გოგლიჩიძე, შეხვედრაზე ასევე იმყოფებოდნენ უმაღლესი, პროფესიული და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები.
შეხვედრაზე გამოიკვეთა საქართველოში აუთსორსული პროგრამების განვითარების აუცილებლობა. IT ინოვაციებისა და პროგრამირების განვითარება ხელს შეუწყობს ქვეყნის ეკონომიკურ წინსვლას, აღნიშნული მიმართულების გაძლიერებაში კი, ძალიან დიდი როლი განათლების სექტორს ენიჭება.
საინფორმაციო შეხვედრაზე განისაზღვრა ექსპორტზე ორიენტირებული IT პროგრამების (Android/iOS) სასწავლო/გადასამზადებელი კურსების შემუშავების მნიშვნელობა. მონაწილეებმა ასევე ისაუბრეს კერძო თუ სახელმწიფო სასწავლებელთა ბაზაზე არსებული ტრენერების გადამზადებისა და IT სექტორში პროგრამული უზრუნველყოფის ხელშემწყობი მოკლევადიანი და გრძელვადიანი გეგმების შემუშავების აუცილებლობაზე.
ზემოაღნიშნული შეხვედრის მონაწილეებმა საქართველოში არსებული IT ინოვაციების ბაზრის პოტენციალი განიხილეს, რომელიც ინჟინერიის მიმართულებით, თანამედროვე ტენდენციების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვან პროგრამირების საშუალებას შექმნის და სატელეკომუნიკაციო სექტორში მობილური პლათფორმების დანერგვასა და განვითარებას შეუწყობს ხელს.

Development of export oriented market of programming and innovations
A presentation was held at the Ministry of Education and Science of Georgia on the world trends of the development of export oriented programming and innovations in IT sector. Dimitri Kumsiashvili, First Deputy Minister of Economy and Sustainable Development and Irakli Kashibadze, Head of the Department of Communications, IT and Innovations made the presentation.
The presentation was attended by Deputy Ministers of Education and Science Aluda Goglichidze and Ketevan Natriashvili, representatives from higher, vocational and general education institutions and other stakeholders.
Need for the development of outsourcing programs in Georgia was emphasized in the course of presentation. IT innovations and programming shall encourage economic growth of the country. Education sector plays a very important role in this regard.
Importance of teaching/training courses focused on export oriented IT programs (Android/iOS) was defined. The issues of re-training acting trainers at private and state education institutions   and elaborating short term as well as long-term plans aimed at encouraging programming support in IT sector were also discussed.
The attendees of the meeting discussed the potential of IT innovations market in Georgia, which is capable of encouraging the development of mobile platforms in telecommunications sector as well as important programming in the direction of engineering.