ვეფხისტყაოსნის უძველესი კოლექცია მსოფლიო დოკუმენტური მემკვიდრეობის ნუსხაში
ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ილია აბულაძის საგამოფენო დარბაზში პრესკონფერენცია გაიმართა, რომელიც ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული 94 ხელნაწერის UNESCO-ს მსოფლიო საერთაშორისო დოკუმენტურ რეესტრში - ,,მსოფლიო მეხსიერება’’ შეტანას მიეძღვნა.
2012 წელს ხელნაწერთა ეროვნულმა ცენტრმა და ბოდლეს ბიბლიოთეკამ (ოქსფორდის უნივერსიტეტი, დიდი ბრიტანეთი), UNESCO-ს მსოფლიო საერთაშორისო დოკუმენტურ რეესტრში - "მსოფლიო მეხსიერება" შესატანად, ამ ორ დაწესებულებაში დაცული ვეფხისტყაოსნის ხელნაწერი კოლექციის ერთობლივი, ქართულ-ბრიტანული ნომინაცია (სულ 96 ერთეული, აქედან 94 ერთეული დაცულია ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში, ხოლო 2 ერთეული ბოდლეს ბიბლიოთეკაში)  წარადგინეს.
წარდგენილმა განაცხადმა, 2013 წლის ივნისში, ყველა შესარჩევი ეტაპი წარმატებით გაიარა და ვეფხისტყაოსნის უძველესი კოლექცია მსოფლიო დოკუმენტური მემკვიდრეობის ნუსხაში იქნა შეტანილი.
აღნიშნული ფაქტი, ქართული კულტურული მემკვიდრეობის უმნიშვნელოვანეს წარმატებას და ყველაზე უფრო ავტორიტეტული ორგანიზაციის UNESCO-ს მიერ კიდევ ერთ საერთაშორისო მასშტაბის აღიარებას წარმოადგენს.
პრესკონფერენციაში მონაწილეობდნენ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე დავით ზურაბიშვილი, კულტურის სამინისტროს წარმომადგენელი, ბრიტანეთის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი  დუგ მაკმილანი და საქართველოში UNESCO-ს  ოფიციალური წარმომადგენელი.

Ancient collection of ‘The Knight in the Panther’s Skin’ in the list of World Documentary Heritage
Press conference was held in Ilia Abuladze Exhibition Hall of National Center of Manuscripts. The Conference was dedicated to inclusion of 94 manuscripts preserved in the Center in UNESCO world international documentary register –“Memory of the World”.
In 2012 National Center of Manuscripts and Bodleian Library (Oxford University, Great Britain) presented joint Georgian-British nomination for the manuscript collection of ‘The Knight in the Panther’s Skin’ preserved in both institutions in order to include the manuscripts in UNESCO World Register (96 items in total, 94 of which are preserved in National Center of Manuscripts and 2 of them in Bodleian Library).
The submitted application successfully passed all required stages in January 2013 and ‘The Knight in the Panther’s Skin’ has been included in UNESCO World Register.
The abovementioned fact represents a major success of Georgian cultural heritage and one more recognition of world importance.
Deputy Minister of Education and Science David Zurabishvili, a representative of the Ministry of Culture, Acting Ambassador of the United Kingdom to Georgia Doug McMillan and Official representative of UNESCO in Georgia attended the press-conference.