ჰუმანური პედაგოგიკის საერთაშორისო მოძრაობის ლიდერთა ფორუმი გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი მარგველაშვილმა ჰუმანური პედაგოგიკის საერთაშორისო მოძრაობის ლიდერთა მეორე შეხვედრა გახსნა, რომელიც აკადემიკოს შალვა ამონაშვილის ორგანიზებით, თელავის რაიონის სოფელ ბუშეტში გაიმართა.
ფორუმზე, რომელსაც 10 ქვეყნის 80-ზე მეტი წარმომადგენელი ესწრებოდა, განხილული იქნა „ჰუმანური პედაგოგიკის კოდექსის“ პროექტი, რომელიც 2014 წელს დასამტკიცებლად მე-13 საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებს წარედგინება.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: პედაგოგიური აზროვნების ძირითადი მიმართულებანი, სწავლების სისტემის განვითარება, კლასიკური და ჰუმანური პედაგოგიკა. შალვა ამონაშვილმა ვრცლად ისაუბრა ჰუმანურ-პიროვნული მიდგომის თეორიასა და პრაქტიკაზე, ჰუმანური პედაგოგიკის პრობლემატიკაზე.
ორმოცდაათი წლის წინ შალვა ამონაშვილმა თბილისის პირველი ექსპერიმენტული სკოლა და პედაგოგიური ლაბორატორია დააარსა, რომელიც ბავშვთა განათლების ახლებურ მეთოდებზე მუშაობდა. ბოლო რამდენიმე წელია შალვა ამონაშვილი რუსეთში მოღვაწეობს, არის ჰუმანური პედაგოგიკის საერთაშორისო ცენტრის ხელმძღვანელი, აქვს საკუთარი საგამომცემლო სახლი მოსკოვში, სანქტ-პეტერბურგში, ტიუმენში და რუსეთის ბევრ ქალაქში. ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში, მათ შორის უკრაინასა და ბალტიისპირეთში, ხელმძღვანელობს პედაგოგიკური კვლევის 250 ლაბორატორიას, სადაც სისტემატურად ეწყობა მასტერ-კლასები.

Leaders Forum of International Movement of Humane Pedagogy
Minister of Education and Science of Georgia Giorgi Margvelashvili opened the second meeting of Leaders Forum of International Movement of Humane Pedagogy. The meeting was arranged by Academician Shalva Amonashvili in village Busheti, Telavi.
The forum was attended by more than 80 representatives from 10 countries. “Humane Pedagogy Code” project was discussed at the meeting. The Code shall be presented for approval to the participants of the 13th International Conference in 2014.
The issues concerning main directions of pedagogical thinking, development of teaching system, classic and humane pedagogy were discussed at the meeting. Shalva Amonashvili talked about personality approach to and problems of humane pedagogy.
Shalva Amonashvili founded №1 Experimental School and a pedagogical laboratory 50 years ago. The laboratory worked on new methods of teaching. Shalva Amonashvili has been working in Russia for the past few years; he is the head of Humane Pedagogy International Center, owns private publishing house in Moscow, St. Petersburg, Tyumen and other cities in Russia. Shalva Amonashvili is running 250 laboratories for pedagogic research in post Soviet countries, among them in Ukraine and the Baltic states.