2013 წლის გამოცდები 17 ივლისს დასრულდა
2013 წლის გამოცდები დასრულდა. შემაჯამებელი ბრიფინგი დღეს, გამოცდების ეროვნულ ცენტრში გაიმართა, სადაც აღინიშნა, რომ საგამოცდო პროცესმა ექსცესების გარეშე ჩაიარა. პროცედურული დარღვევების გამო გამოცდიდან მხოლოდ 2 აბიტურიენტი და 3 პედაგოგი მოიხსნა. გამოცდაზე არ გამოცხადდა აბიტურიენტთა მხოლოდ 2%, პედაგოგთა 13%, მაგისტრანტობის კანდიდატთა 11%, გრანტის გაუმჯობესების მსურველთა 8 %.
წელს აპლიკანტთა უპრეცედენტო რაოდენობის გამო საქართველოს 12 ქალაქში 18 საგამოცდო ცენტრი გაიხსნა.
ერთიანი ეროვნული გამოცდები 27 ივნისს ქართული ენისა და ლიტერატურის გამოცდით დაიწყო და 17 ივლისს ფიზიკის გამოცდით დასრულდა. გამოცდებში პედაგოგები 3 ივლისს ჩაერთნენ. 9-10 ივლისს საერთო სამაგისტრო გამოცდა, ხოლო 15 ივლისს სტუდენტთა საგრანტო კონკურსი ჩატარდა.
ყველა საგამოცდო ცენტრში სამედიცინო პუნქტი ფუნქციონირებდა, ცენტრების მიმდებარე ტერიტორიაზე სასწრაფო დახამრების მანქანა და სამაშველო სამსახური მორიგეობდა. წესრიგს კი, საპატრულო პოლიცია უზრუნველყოფდა.
2013 წლის გამოცდებისთვის 42 000-მდე აბიტურიენტი, 8 000-ზე მეტი გრანტის გაუმჯობესების მსურველი, 9 500-ზე მეტი მაგისტრანტი და 25 000 - ზე მეტი მასწავლებელი დარეგისტრირდა.
აბიტურიენტთა უმეტესობამ 30 000 – მდე ახალგაზრდამ, უცხო ენად ინგლისური აირჩია. რაც შეეხება არჩევით საგნებს, ყველაზე მეტმა - 14 500-მდე აბიტურიენტმა ისტორია აირჩია. ბრაილის შრიფტით გამოცდა ოთხმა პედაგოგმა და ერთმა აბიტურიენტმა ჩააბარეს. გამოცდებში წელს 200-მდე სპეციალური საჭიროების მქონე პირი, 9 პატიმარი და 180-მდე უცხო ქვეყნის მოქალაქე მონაწილეობდა.
2013 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის აბიტურიენტებს საშუალება აქვთ პირველადი შედეგების გამოცხადების შემდეგაც ცვალონ არჩეული უმაღლესი სასწავლებლების ჩამონათვალი, საგანმანათლებლო პროგრამები (ფაკულტეტები), მათი რაოდენობა და თანმიმდევრობა. პროცესი სააპელაციო განაცხადების მიღების დასრულებასთან ერთად შეწყდება. ასეთი სისტემა აბიტურიენტს გაცილებით რეალისტური არჩევანის გაკეთების შესაძლებლობას აძლევს.

Examinations 2013 ended on July 17
Today a summarizing briefing was held in National Examination Center. It was emphasized that the examinations process has passed without complications. Only 2 entrants and 3 teachers were dismissed for procedural violations. 2% of entrants, 13% of teachers, 11% of Master course candidates and 8% of those who wished to improve grant conditions haven’t showed up on the examinations.
18 Examination Centers were opened in 12 cities of Georgia due to unprecedented number of applicants.
Unified National Examinations started with the examination in Georgian Language and Literature on June 17 and ended with the examination in Physics on July 17. Teachers joined the examination process on July 3. Unified Master Examination was held on July 9-10 and students grant competition – on July 15.
Medical unit was operating in each Examination Center. Ambulance and rescue service were on duty on the territory of the Centers. Patrol Police was providing security and order
Approximately 42 000 entrants, over 8000 persons wishing to improve grant conditions, over 9 500 Master students and 25 000 teachers were registered for Unified National Examinations 2013.
The majority of entrants – 30 000 – chose English Language. Approximately 14 500 entrants chose History as a selective subject. 1 entrant and four teachers passed examinations with the help of Braille script. About 200 persons with special educational needs, 9 inmates and up to 180 foreign citizens took the exams.
Entrants will be able to change selected Higher Education Institutions, programs, their number and sequence even after the initial results are announced. This kind of system will enable future students to make a more realistic choice.