ქართულ პროექტს ინგლისელი ექსპერტი აფასებს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ინიცირებული პროექტის მსვლელობას - „ინგლისური ენის სწავლების გაძლიერების პროგრამა“, დიდი ბრიტანეთის ბაქსვუდის სკოლის დამფუძნებელი და დირექტორი ჯაილს სატონი გაეცნო. ინგლისელი სპეციალისტის  ჩამოსვლის მიზანია დააკვირდეს და შეაფასოს პროექტი, რომელსაც ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლა „თბილისი“ დიდი ბრიტანეთის ბაქსვუდის სკოლასთან თანამშრომლობით ახორციელებს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ზოგადი განათლების დეპარტამენტის უფროსი ლია გიგაური და ბაქსვუდის სკოლის დირექტორი ჯაილს სატონი დღეს,  საზაფხულო სკოლის მეორე ნაკადის შემდეგ აქტივობებს გაეცნენ: აკადემიური ნაწილი - Slice of Britain (ბრიტანეთის ნაწილი) გაკვეთილი, რომელიც აერთიანებს როგორც ინგლისური ენის, ასევე დიდი ბრიტანეთის კულტურისა და ტრადიციების სწავლებას;  სპორტული ნაწილი - კრიკეტი, ბრიტანული ტრადიციული სპორტული თამაშის სახეობა; შემოქმედებითი ნაწილი - საზაფხულო სკოლის ჰიმნის კონკურსი, სახეების მოხატვა და ა.შ.
”ინგლისური ენის სწავლების გაძლიერების პროგრამას” საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო რამდენიმე წელია ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლა - „თბილისის“ ბაზაზე ახორციელებს. პროექტის მონაწილეები ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადების მესამე ტურის შედეგებისა და ინგლისური ენის საბაზისო ცოდნის საფუძველზე შერჩეული მე-9, მე-10 და მე-11 კლასის მოსწავლეები არიან. სულ პროგრამაში 600 მოსწავლე 4 ნაკადად მონაწილეობს, საიდანაც 32 საუკეთესო მოსწავლე (8 თითოეული  ნაკადიდან), სამინისტროს სრული დაფინანსებით, დამატებით გაემგზავრება დიდ ბრიტანეთში, ინგლისური ენის 2 კვირიან საზაფხულო სკოლაში.

English expert assesses Georgian project
Founder and Director of Great Britain Buckswood School Giles Sutton familiarized with the course of the Program “Intensified Teaching of English Language” initiated by the Ministry of Education and Science of Georgia.   The aim of the expert’s visit is to observe and assess the Project which is carried out by Buckswood School Tbilisi in partnership with Great Britain Buckswood School.
Today, Lia Gigauri, Head of General Education Department of the Ministry of Education and Science of Georgia and Giles Sutton, Buckswood School Director got familiar with the following activities of the second group: academic part - Slice of Britain, this class covers teaching of English language, culture and traditions; Sports part – traditional British cricket; creative part – Summer School Anthem competition, face painting etc.
“Intensified Teaching of English Language Program” has been carried out by the Ministry of Education and Science of Georgia for several years. Project beneficiaries are 9th, 10th and 11th graders selected based on the third tour results of the Olympiads and basic knowledge of English Language. In total 600 pupils divided in 4 groups participate in the Program. Best 32 pupils (8 from each group) will travel to the Great Britain to 2-week English Language Summer School. The Ministry shall bear the costs.