მშვიდობის კორპუსი აშშ-ის სამთავრობო უწყებაა, რომელიც 1961 წელს მსოფლიოში მშვიდობისა და თანამეგობრობის გაძლიერების მიზნით დაარსდა. საქართველოში ”მშვიდობის კორპუსი” 2001 წლიდან მოღვაწეობს და პირველი პროექტი სწორედ, განათლების სფეროში თანამშრომლობით დაიწყო.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან ერთად შემუშავებული პროგრამის ფარგლებში, საქართველოში ყოვეწლიურად ამერიკელი მოხალისეები ჩამოდიან და ქართველ პედაგოგებთან ერთად, საჯარო სკოლებში უსასყიდლოდ მოღვაწეობენ. საქართველოს საჯარო სკოლების ინგლისური ენის მასწავლებლები მოხალისეებთან და სხვა საგნის მასწავლებლებთან ერთად, სწავლების ახალ მეთოდებს და მიდგომებს ეუფლებიან.
თანამშრომლობის განახლებული მემორანდუმი პროექტის ეფექტურობას გაზრდის, ახალ ეტაპზე გადავა საგანმანათლებლო სფეროში ერთობლივი პროექტების განხორციელება და ორივე მხარისთვის მისაღები, მჭიდრო თანამშრომლობა გაგრძელდება. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო დაინტერესებულია საერთაშორისო კომუნიკაციის ენის შესწავლის ხელშეწყობით და სწავლა/სწავლების თანამედროვე მეთოდების დანერგვით.
”მშვიდობის კორპუსის” მოღვაწეობა საქართველოში მეტად ნაყოფიერია. გარდა საგანმანათლებლო ფუნქციისა, პროექტი ხელს უწყობს ამერიკელი და ქართველი ხალხის დაახლოებას. ამერიკელი მასწავლებლები თავად სწავლობენ ქართულ ენას, ეცნობიან ქართულ კულტურას, ზნე-ჩვეულებებს. 2001 წლიდან საქართველოში 500-მა მოხალისემ იმსახურა.

New phase of cooperation with Peace Corps
Peace Corps is a government body of the USA, founded in 1961 in order to ensure world peace. Peace Corps has been working in Georgia since 2001 and the first project started with cooperation in the field of education.
Within the framework of the program elaborated with the Ministry of Education and Science, volunteers from the United States arrive to Georgia annually. The volunteers work in Georgian schools for free with Georgian teachers. English language teachers are teaching using new methods and approaches together with Georgian teachers.
The renewed Memorandum shall increase effectiveness of the project, implementation of joint projects shall move on to new phase and close cooperation will continue.
The renewed Memorandum shall increase effectiveness of the project, implementation of joint projects and close cooperation shall continue.  The Ministry of Education and Science of Georgia is encouraging the process of teaching international language and implantation of modern teaching/learning methods.
Working of Peace Corps in Georgia has been fruitful. Apart from the educational function, the project encourages friendship of Georgian and American people. American teachers are learning Georgian language, get familiar with local culture and traditions. 500 volunteers have served in Georgia since 2001.