განათლების სისტემიდან პოლიტიკური შეხედულებების გამო გათავისუფლებულთა საკითხების შემსწავლელი კომისიის მორიგი სამუშაო შეხვედრა ქუთაისში გაიმართა. იმერეთი ერთ-ერთი პირველი რეგიონია, სადაც კომისიის წევრები მომართვის ავტორებს შეხვდებიან, კონკრეტულ საკითხებთან დაკავშირებით მოწმეთა ჩვენებებს მოისმენენ და საქმეების არსებით განხილვას აწარმოებენ. იმერეთის რეგიონიდან კომისიის სახელზე სულ 48 განაცხადია შემოსული. მათგან, 19 დირექტორია, 25 პედაგოგი, ხოლო 4 რესურსცენტრის ყოფილი თანამშრომელი.
კომისიის წევრები ანალოგიურ შეხვედრებს საქართველოს სხვა რეგიონებშიც გამართავენ. ამ გადაწყვეტილებით, ადამიანებს, რომელთაც სერიოზული ფსიქოლოგიური სტრესი და მორალური ზიანი მიადგათ, აღარ მოუწევთ დედაქალაქში ჩამოსვლა, რაც მათ დამატებითი ფინანსური ხარჯებისაგან გაათავისუფლებს. რეგიონებში შეხვედრების ორგანიზება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და გაეროს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

Another work meeting of Special Committee reviewing cases of dismissal for political reasons was held in Kutaisi. Imereti is one of the first regions where Committee members shall meet with the applicants, hear testimony of witnesses and hold substantial review of the cases. 48 applications were submitted from Imereti, 19 of them are directors, 25 teachers and 9 former staff of a Resource Center.
The Committee members shall conduct similar meetings in different regions of Georgia. Those who have undergone serious stress will not have to travel to Tbilisi which incurs additional costs. Meetings are organized with the financial support of the Ministry of Education and Science and the UN.
After initial review, the Committee shall prepare conclusions of recommendative character for the Ministry as long as the Ministry makes decisions only in case of proof or denial of the fact of dismissal.