ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადაში გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ დღეს, სასკოლო საგნობრივ ოლიმპიადებში გამარჯვებული მოსწავლეები ფულადი პრემიებითა და სიგელებით დააჯილდოვა. წელს პირველად, მადლობის სიგელები გამარჯვებული მოსწავლეების 80-მდე პედაგოგსაც  გადაეცა.
2013 წლის სასწავლო ოლიმპიადაზე, თითოეულ საგანში ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით,  91 პრიზიორი მოსწავლე გამოვლინდა, რომელთაც I (32 მოსწავლე), II (29) და  III (30)  ადგილები გაინაწილეს.  გამარჯვებულებს  შესაბამისად, 1000, 700 და 500 ლარის ოდენობის ფულადი პრიზები და დიპლომები გადაეცათ.
მოსწავლეთა მიერ მიღწეული წარმატებების გათვალისწინებით, რეიტინგული სკოლები გამოვლინდნენ. I, II,  და III ადგილზე გასულმა სკოლებმა შესაბამისად, 5000, 4000 და 3000 ლარის ოდენობის ფულადი პრიზები მიიღეს.
ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადები 2009 წლიდან ხორციელდება და მასში ყოველწლიურად საშუალოდ, 270 000-მდე მოსწავლე იღებს მონაწილეობას. ოლიმპიადა რვა საგანში ტარდება: ქართული ენა და ლიტერატურა (ქართულენოვანი და არაქართულენოვანი მოსწავლეებისთვის), მათემატიკა, ფიზიკა, ინფორმატიკა, ქიმია, ბიოლოგია, გეოგრაფია, ისტორია, უცხოური ენები (ინგლისური, გერმანული, რუსული) და მოიცავს 3 ეტაპს: სასკოლო, რეგიონული და დასკვნითი ტურები. დასკვნით ტურში გამარჯვებული 10 მოსწავლე ეროვნული ნაკრების წევრი ხდება და მოსწავლეთა საერთაშორისო ოლიმპიადაში იღებს მონაწილეობას.  გამარჯვებული მოსწავლეებით დაკომპლექტებული საქართველოს ნაკრები ტრადიციულად, საერთაშორისო ოლიმპიადებიდანაც გამარჯვებული ბრუნდება.
ოლიმპიადებში მონაწილე მოსწავლეთა რიცხვი და მათი მომზადების დონე ყოველწლიურად იზრდება. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მომავალშიც გააგრძელებს ნიჭიერი მოსწავლეების სხვადასხვა ფორმით წახალისებას.

Winners of National School Olympiad were awarded
Today, Tamar Sanikidze, Minister of Education and Science of Georgia awarded winners of School Subjects Olympiads with money prizes and diplomas. For the first time this year, up to 80 teachers of winning pupils were awarded with diplomas of appreciation. 91 prize holders were selected according to age groups in each subject. These pupils became holders of I (32 pupils), II (29) and III (30) places. Consequently, the winners were awarded with diplomas and money prizes worth of 1000, 700 and 500 GEL.
Success of the pupils determined ranking of schools. As a result, schools were awarded with 5000, 4000 and 3000 GEL as holders of I, II, III places.
National School Olympiads have been conducted since 2009 and approximately 270 000 pupils participate in them annually. Olympiads are held in eight subjects: Georgian Language and Literature (for Georgian and non-Georgian pupils), Mathematics, Physics, Informatics,, Chemistry, Biology, Geography, History, Foreign Languages (English, German, Russian). The Olympiads cover three levels: School, regional and concluding tours. 10 winners of the last tour become members of the national team and participate in international Olympiads.
Level of preparedness and the number of pupils participating in the Olympiads is increasing annually. The Ministry of Education and Science shall continue encouraging talented pupils.