უმაღლესი განათლების რეფორმებთან დაკავშირებით სემინარი გრძელდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მოწვევით, საქართველოში იმყოფება კალიფორნიის ბერკლის უნივერსიტეტის პროფესორი ნიკლაუს ლარგიერი. უცხოელმა ექსპერტმა, საუნივერსიტეტო მოწყობის საკითხებზე საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარების მიზნით, სამდღიანი სემინარი გამართა.
სემინარზე განიხილეს შემდეგი თემები:
• კალიფორნიის შტატის უმაღლესი განათლების ძირითადი სამოქმედო გეგმა და სახელმწიფო უმაღლესი საგანამანათლებლო დაწესებულებების მხრიდან შექმნილი გამოწვევები;
• ამერიკის ხელოვნებისა და მეცნიერების აკადემიის 2013 წლის ანგარიში ჰუმანიტარული და სოციალური მეცნიერებების მდგომარეობის შესახებ;
• სახელმწიფო უმაღლესი საგანამანათლებლო დაწესებულების ორგანიზაციული და ადმინისტრაციული მოწყობა, ბერკლის უნივერსიტეტის მაგალითზე.
უმაღლესი განათლების რეფორმასთან დაკავშირებით სამუშაო შეხვედრა მიმდინარე წლის ივლისში ბრემენის უნივერსიტეტის პროფესორმა ტასილო შმიდტმაც გამართა. დისკუსია გაიმართა თემებზე: უმაღლესი საგანამანათლებლო დაწესებულების ავტონომია - ისტორიული და სამართლებრივი საფუძვლები; უმაღლესი საგანამანათლებლო დაწესებულების მართვა; უმაღლესი საგანამანათლებლო დაწესებულების სამრჩევლო ორგანოები და სხვ.

Seminar on Higher Education Reforms continues
Minister of Educaiton and Science of Georgia Tamar Sanikidze participated in the working process of the seminar. Rectors of State higher education institutions and heads of Administration, members of Higher Education System Management and Development Advisory Group, representatives from National Academy of Sciences, international foundations, Shota Rustaveli National Science Foundation and Tempus Office attended the seminar.
The following topics were discussed during the seminar:
• Major Action Plan of state California on Higher Education and challenges from State Higher Education Institutions
• Report 2013 of American Academy of Arts and Sciences on the condition of Humanitarian and Social Sciences
• Organizational and administrative arrangement of State Higher Education Institutions on the example of the University of Berkley.
Work meeting on the same topic was conducted by Professor Tassilo Schmitt from the University of Bremen in July, 2013. The following topics were discussed: autonomy of higher education institutions – historical and legal basics, management and advisory bodies of a higher education institution, etc.