საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, მიმდინარე წლის 25 აგვისტოს, პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაციას იწყებს.
ახალი სასწავლო წლიდან, ყველა დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა ექნება სახელმწიფო დაფინანსებით მისთვის სასურველ პროფესიას დაეუფლოს ტურიზმის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ინფორმაციული ტექნოლოგიების, მომსახურებისა და სხვა მიმართულებით. სტუდენტები გადამზადდებიან სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ 19 პროფესიულ და 14 უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, სადაც პროფესიული პროგრამები ხორციელდება.
თითოეული პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის ხანგრძლივობა განსაზღვრულია შესაბამისი პროფესიული სტანდარტით. აქედან გამომდინარე, ამა თუ იმ პროგრამის ხანგრძლივობა შეიძლება იყოს მინიმუმ 6 თვე და მაქსიმუმ 2,5 წელი.
რეგისტრაციის გავლა შესაძლებელია მხოლოდ პირადობის მოწმობით, საქართველოს მასშტაბით არსებულ თბილისის, ქუთაისისა და ქობულეთის საინფორმაციო ცენტრებში, 70 რესურსცენტრსა და პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ 33  დაწესებულებაში.
რეგისტრატორები აპლიკანტებს მიაწვდიან ინფორმაციას როგორც სახელმწიფო, ისე კერძო პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ შემოთავაზებული პროფესიული პროგრამების შესახებ. მიმდინარე წელს რეგისტრაციის პროცესში მონაწილეობის სურვილი 25-მდე კერძო კოლეჯმა გამოთქვა, შესაბამისად, აპლიკანტებს შესაძლებლობა ექნებათ საინფორმაციო ცენტრებსა და რესურსცენტრებში დარეგისტრინდნენ როგორც სახელმწიფო, ასევე, კერძო დაწესებულებების მიერ შემოთავაზებულ პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე.
რეგისტრაცია  2013 წლის 14 სექტემბრის ჩათვლით გაგრძელდება.
რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ, პროფესიული განათლების დამწყებმა აპლიკანტმა, რომელმაც  სახელმწიფო საგანმანათლებლო დაწესებულება შეარჩია, უნდა გაიაროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ ორგანიზებული პროფესიული უნარების ტესტი, რომელიც ჩარიცხვის პროცესის ობიექტურობასა და გამჭირვალობას ემსახურება. ასევე, ტესტირების მიზანია  პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე სწავლის გაგრძელების მსურველთა უნარები და შესაძლებლობები გამოავლინოს. შესაბამისად, ტესტირების შედეგების მიხედვით ჩარიცხვის ბარიერი არ არსებობს. სახელმწიფო დაფინანსებით, სახელმწიფო საგანმანათლებლო დაწესებულებებში უფასო განათლების მიღების შესაძლებლობა კი ექნებათ იმ აპლიკანტებს, რომლებიც ჩაირიცხებიან კონკურსის საფუძველზე და ტესტირებისას გადალახავენ მინიმალური კომპტენციის ზღვარს.
რაც შეეხება პროფესიულ განათლებაში არსებულ კონტიგენტს, რომელთაც სურთ უკვე დაწყებული პროფესიული განათლების გაგრძელება და კონკრეტული საფეხურიდან შემდგომ საფეხურზე გადასვლა, (იმ შემთხვევაში, თუ ეს საფეხური არ წარმოადგენს პროფესიის პირველად საფეხურს განხორციელებული ცვლილებების შედეგად) მათ ტესტირებას უზრუნველყოფს თავად საგანმანათლებლო დაწესებულება, დადგენილი პროცედურების შესაბამისად.
აღნიშნული ტესტირებისა და დაფინანსების სქემა ეხება მხოლოდ სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს. ჩარიცხვა კერძო პროფესიულ სასწავლებლებში ხორციელდება დამოუკიდებულად, ამავე სასწავლებლების მიერ დადგენილი პროცედურების შესაბამისად.
ტესტების ნიმუშები 25 აგვისტოდან განთავსდება პროფესიული განათლების ვებპორტალზე (www.prof.ge) და ეროვნული გამოცდების ცენტრის ვებ გვერდზე (www.naec.ge). დამატებითი ინფორმაციის მიწოდებას და აპლიკანტების კითხვებზე პასუხის გაცემას რეგისტრატორები უზრუნველყოფენ. დაინტერესებულ პირებს დამატებითი ინფორმაციისათვის ასევე შეუძლიათ დარეკონ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ცხელ ხაზზე: 2 200 220.

Registration for those who wish to get vocational education
The Ministry of Education and Science of Georgia begins a registration process for those who wish to get vocational education on August 25, 2013.
Beginning from the new academic year, all interested applicants will be able to acquire desired vocation with State financing in the fields of tourism, construction, agriculture, IT, services etc. Students will be trained at 19 State vocational and 14 higher education institutions that carry out vocational programs.
Each vocational program is defined in compliance with corresponding vocational standard, consequently, programs may last for minimum 6 months and maximum 2,5 years.
Registration is possible only with an ID card at information centers of Tbilisi, Kutaisi and Kobuleti, 70 Resource Centers and 33 vocational education institutions.
The staff responsible for the registration process will provide applicants with all necessary information about state and private vocational education institutions and proposed programs. About 25 private vocational colleges have expressed their desire to join the registration process. Consequently, applicants will be able to register for vocational education programs proposed by State as well as private vocational education institutions.
After the end of the registration process, an applicant shall have to pass professional ability test organized by National Examinations Center. The test ensures transparency and impartiality of the enrollment process, checks skills and abilities of applicants. Consequently, results of the test do not present an obstacle for enrollment. Those applicants who will be enrolled as a result of a contest and pass minimum competency level in testing shall have an opportunity to get education free of charge in State education institution.
Those who wish to continue their studies or to transfer from one step of vocational education to the next (in case if this step is not an initial step resulting from changes) shall have to pass a test. This process will be provided by the education institution itself in compliance with relevant procedures.
Testing and financing scheme refers only to State vocational education institutions. Enrollment in private vocational education institutions takes place independently, in accordance with the procedures established by the institution.
Test samples will be available on vocational education web portal (www.prof.ge) and official web-site of National Examinations Center (www.naec.ge). Registration officers will ensure provision with additional information. Ministry of Education and Science of Georgia hotline number - 2 200 220 is available for any information.