სამინისტროში დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ოკუპაციის კვირეულის ფარგლებში გამართული შემოქმედებითი კონკურსის ”ჩემი თვალით დანახული რუსული აგრესია” გამარჯვებული მოსწავლეები დააჯილდოვა.
საუკეთესო  ნამუშვერები დაათვალიერეს და გამოფენასთან დაკავშირებით მოსაზრებები გამოთქვეს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა, ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრმა კობა სუბელიანმა, განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარემ გოკა  გაბაშვილმა და პარლამენტის წევრებმა.
კონკურსი ეძღვნებოდა 2008 წლის აგვისტოში რუსეთის მიერ საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებულ აგრესიას. მასში საქართველოში არსებული ყველა სკოლა ჩაერთო. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში  10 000 - მდე ლიტერატურული და ფერწერული ნამუშევარი შემოვიდა.
რუსეთ-საქართველოს ომის თემაზე  დაწყებითი კლასების მოსწავლეებმა ნახატები შექმნეს, ხოლო  საშუალო და მაღალი საფეხურის მოსწავლეებმა თავისუფალი თემები დაწერეს.
პირველ ეტაპზე თითოეულმა სკოლამ ორი კონკურსანტი გამოავლინა, ხოლო მეორე ეტაპზე სამ-სამი გამარჯვებული ნამუშევარი რეგიონალურმა კომისიებმა შეარჩიეს.
კონკურსის ფინალისტები ცნობილი მწერლებისა და მხატვრებისგან დაკომპლექტებულმა კომპეტენტურმა ჟიურიმ  გამოავლინა. I ადგილზე გასული კონკურსანტები მეოთხე კლასელი ანა გეგეჭკორი და მეათე კლასელი ბათუ ბიბლაია პერსონალური კომპიუტერებით დაჯილდოვდნენ, II და III  ადგილზე გასულ მოსწავლეებს  გადაეცათ ფულადი პრიზები 500 და 300 ლარის ოდენობით, 40-მდე მოსწავლეს კი ფინალურ ტურში გასვლისათვის სიგელები გადაეცათ. პორტატული კომპიუტერებით დაჯილდოვდა ასევე, ნომინაციაში ”მინისტრის ფავორიტი” - გამარჯვებული საუკეთესო ნახატისა და საუკეთესო ლიტერატურული ნაწარმოების ავტორი 2 მოსწავლე პირველკლასელი ჯუნა კაპანაძე და მეთორმეტე კლასელი ირაკლი რატიანი.
კონკურსი ყოველწლიურად ჩატარდება. მისი მიზანია ფართო საზოგადეობისთვის  ის ემოციები გახდეს ცნობილი, რაც ბავშვებმა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის პერიოდში განიცადეს.

The Rewarding Ceremony was Held at the Ministry
The Minister of Education and Science awarded the best participants of  the creative competition “Russian Aggression in My Eyes”, which was carried out  in the framework of “Occupation Week”.
The Minister of Internal Affairs , Vano Merabishvili, the Minister of Refugees and Accomodation, Koba Subeliani, also the Chairman of Education, Science and Culture Committee, Goka Gabashvili  and other members of the Parliament visited the exhibition  and expressed different opinions.
The competition was dedicated to the Russian aggression towards  Georgia in 2008.  All schools took  participation in the competition. More than 10,000 literary and pictorial creations were accepted by the Ministry of Education and Science.
The children of primary schools painted pictures about Russian-Georgian war, while students of general and higher education wrote free topics.
Each school identified two winners at the first step. Secondly, three best participants were selected by the regional commission.
The competent commission of the famous painters and writers identified  the finalists of the competition. The winners,  4th grader Ana Gegechkori and 10th grader Batu Biblaia were presented with personal computers. The participants, who took second and third places, received   prizes of 500 and 300 GEL. Around  40 children were awarded with diplomas. The portable computers were presented to  the best participants of the nomination  - “The Favorite of the Minister”,  to Juna Kapanadze and Irakli Ratiani for  creating the best painting  and writing.
The main aim of the competition is to show children’s emotions during the war to the broader society.This competition will be held every year.