ქეთევან ნატრიაშვილი პროფესიულ პროგრამაზე დარეგისტრირების პროცესს გაეცნო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ, მიმდინარე წლის 25 აგვისტოს, პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაცია დაიწყო. პროცესის მიმდინარეობას დღეს, მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი გაეცნო.
დღევანდელი მონაცემებით საქართველოს მასშტაბით რეგისტრაცია 5000-მდე აპლიკანტმა გაიარა. რეგისტრაციის პროცესი მიმდინარეობს საქართველოს მასშტაბით არსებულ თბილისის, ქუთაისისა და ქობულეთის საინფორმაციო ცენტრებში, 70 რესურსცენტრსა და პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ 33 დაწესებულებაში.
რეგისტრაცია 14 სექტემბრამდე გაგრძელდება ამ პერიოდში ყველა დაინტერესებულ პირს შეუძლია დარეგისტრირდეს მისთვის სასურველი მიმართულების ერთ ან, რამდენიმე პროფესიულ პროგრამაზე, ერთ ან, რამდენიმე სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, რომელიც აპლიკანტის მიერ შერჩეული მიმართულების პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს ახორციელებენ. თითოეული პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის ხანგრძლივობა განსაზღვრულია შესაბამისი პროფესიული სტანდარტით. აქედან გამომდინარე, ამა თუ იმ პროგრამის ხანგრძლივობა შეიძლება იყოს მინიმუმ 6 თვე და მაქსიმუმ 2,5 წელი.
ახალი სასწავლო წლიდან, ყველა დარეგისტრირებულ პირს შესაძლებლობა ექნება სახელმწიფო დაფინანსებით დაეუფლოს მისთვის სასურველ 100-მდე პროფესიას ტურიზმის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ინფორმაციული ტექნოლოგიების, მომსახურებისა და სხვა მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ 19 პროფესიულ და 14 უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, სადაც პროფესიული პროგრამები ხორციელდება.
რეგისტრაციაზე პასუხისმგებელი პირები აპლიკანტებს აწვდიან ინფორმაციას, როგორც სახელმწიფო, ისე კერძო პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ შემოთავაზებული პროფესიული პროგრამების შესახებ. მიმდინარე წელს რეგისტრაციის პროცესში მონაწილეობის სურვილი 25-მდე კერძო კოლეჯმა გამოთქვა.
რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ, პროფესიული განათლების დამწყებმა აპლიკანტმა, რომელმაც სახელმწიფო საგანმანათლებლო დაწესებულება შეარჩია, უნდა გაიაროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ ორგანიზებული პროფესიული უნარების ტესტი, რომელიც ჩარიცხვის პროცესის ობიექტურობასა და გამჭირვალობას ემსახურება. ასევე, ტესტირების მიზანია პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე სწავლის გაგრძელების მსურველთა უნარები და შესაძლებლობები გამოავლინოს. შესაბამისად, ტესტირების შედეგების მიხედვით ჩარიცხვის ბარიერი არ არსებობს. სახელმწიფო დაფინანსებით, სახელმწიფო საგანმანათლებლო დაწესებულებებში უფასო განათლების მიღების შესაძლებლობა კი ექნებათ იმ აპლიკანტებს, რომლებიც ჩაირიცხებიან კონკურსის საფუძველზე და ტესტირებისას გადალახავენ მინიმალური კომპტენციის ზღვარს.

Ketevan Natriashvili to familiarize with the registration process for vocational programs
The Ministry of Education and Science of Georgia has started registration process for vocational education programs from August 25. Today, Ketevan Natriashvili, Deputy Minister of Education became acquainted with the process.
According to today’s data, up to 5000 applicants have registered throughout Georgia. The process is under way in information centers of Tbilisi, Kutaisi and Kobuleti, 70 Resource Centers and 33 vocational education institutions.
Registration shall continue till September 14.  Applicants can register in one or more State education institutions that carry out vocational programs selected by an applicant. Duration of each vocational program is defined in compliance with corresponding vocational standard, consequently, programs may last for minimum 6 months and maximum 2,5 years.
A registered applicant will have an opportunity to acquire up to 100 vocations in the field of tourism, construction industry, agriculture, IT, services etc at 19 State vocational and 14 higher education institutions from the new academic year.
The staff responsible for the registration process provides applicants with all necessary information about state and private vocational education institutions and proposed programs. About 25 private vocational colleges have expressed their desire to join the registration process.
After the end of the registration process, an applicant shall have to pass professional ability test organized by National Examinations Center. The test ensures transparency and impartiality of the enrollment process, checks skills and abilities of applicants. Consequently, results of the test do not present an obstacle for enrollment. Those applicants who will be enrolled as a result of a contest and pass minimal competency level in testing shall have an opportunity to get education free of charge in State education institution.