ქართულ-გერმანული პროექტი ამოქმედდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი გერმანელ პარლამენტარს, განათლების კვლევისა და კულტურის კომისიის თავმჯდომარეს ეუნს ლიპსდორფს შეხვდა. შეხვედრის მიზანი ორ ქვეყანას შორის პარტნიორული საგანმანათლებლო ურთიერთობების დამყარება იყო.
შეხვედრაზე მრავალი თანამშრომლობითი ინიციატივა გამოიკვეთა, რაც საქართველოს პროფესიული განათლების განვითარებასა და საგანმანათლებლო დაწესებულებათა ინტერნაციონალიზაციას შეუწყობს ხელს. საქართველოს პროფესიული განათლებისა და გერმანიის დუალური საგანმანათლებლო სისტემის შესახებ ინფორმაციის ურთიერთგაცვლის საფუძველზე, აჭარის რეგიონში ერთობლივი საგანმანათლებლო დაწესებულების დაარსების მიზანშეწონილობა გამოიკვეთა.
ქეთევან ნატრიაშვილმა გერმანელ ექსპერტს აჭარაში გერმანულ–ქართული პროფესიული სასწავლებლის დაარსებასთან დაკავშირებული სამართლებრივი და საგანმანათლებლო ბაზა გააცნო. აღნიშნულთან დაკავშირებით, ეუნს ლიპსდორფმა თავისი ხედვა წარმოადგინა და ვრცლად ისაუბრა სწავლების ეტაპებზე, მათ შორის კვალიფიკაციის ამაღლების მიზნით, მოსწავლეთა უფასო გადამზადება–დასაქმებაზე გერმანიაში (შეზღუდული ვადით 3–6 თვემდე, მაქს. ერთ წლამდე და ანაზღაურებით), ასევე ისაუბრა, ამ პროექტში ჩართვასთან მიმართებაში ევროკავშირის ქვეყნების დაინტერესებაზე და ამ მიზნით, სწავლების გაძლიერებაზე (გარდა გერმანულისა , რუსულ და ინგლისურ ენებზეც).
პროექტში ასევე, ჩაერთვება შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ენების ცენტრი და კოტბუსის ტექნიკური უნივერსიტეტი. ქეთევან ნატრიაშვილმა, მზადყოფნა გამოთქვა პედაგოგთა გადამზადებისა და პროექტში სხვა სასწავლებლების ჩართვის კუთხითაც ვინაიდან , ძალიან ბევრი კომპანიაა დაინტერესებული თავისი კადრების გერმანიაში გადამზადებით.

Georgian-German Project is to start
First Deputy Minister of Education and Science of Georgia Ketevan Natriashvili held a meeting with Jeuns Lipsdorf, a German MP, Head of the Commission for Educational Research and Culture. The aim of the meeting was to establish partner relations in the field of education between the two countries.
A number of partnership initiatives were singled out in the course of the meeting; these initiatives are directed towards the development of vocational education and internationalization of educational institutions. The issue of establishing joint educational institution in Adjara Region based on information sharing on Georgian vocational education system and German dual education systems was also highlighted.
Ketevan Natriashvili introduced legal and educational aspects connected with the process of establishing German-Georgian vocational institution to the German expert. Lipsdorf presented his view regarding the issue and talked about the stages of education in details, about free training and employment of pupils in Germany (paid, for limited period up to 3-6 months, maximum a year), interest of the EU member countries in the abovementioned project and strengthening of education for this reason (not only in German language but also in Russian and English).
Language Center of Shota Rustaveli State University and Cottbus Technical University will be involved in the project. Ketevan Natriashvili expressed readiness in regard to teachers training and involvement of other institutions in the project, as many companies are interested in staff training in Germany.