კონკურსი „ლეონარდო და ვინჩი 2013“ იწყება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი მოსწავლე-გამომგონებელთა საერთაშორისო კონკურსს „ლეონარდო და ვინჩი 2013“ აცხადებს.
საკონკურსო პროგრამის დეტალებზე  მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა და სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა სპეციალურ ბრიფინგზე ისაუბრეს.
კონკურსი გამოავლენს და წაახალისებს შემოქმედებითი აზროვნების, გამომგონებლის ნიჭით დაჯილდოებულ მოზარდებს და ხელს შეუწყობს მათი ინოვაციური და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარებას.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება  საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების მოსწავლეებს შეუძლიათ, როგორც ინდივიდუალურად, ასევე ჯგუფურად. მსურველებს ნამუშევრების ელექტრონული დარეგისტრირება განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ფონდის ვებ-გვერდებზე www.mes.gov.ge; www.rustaveli.org.ge უკვე დღეიდან შეეძლებათ.  წარმოდგენილი პროექტი უნდა მოიცავდეს გამოგონების როგორც ტექსტუალურ აღწერილობას, ასევე შესაბამის მაკეტს, მოდელს ან ნახაზებს. ელექტრონული რეგისტრაცია 1 ნოემბერს, ხოლო ნამუშევრების ფონდში წარმოდგენა 11 ნოემბერს დასრულდება.
კონკურსის გამარჯვებულებს კომპეტენტური ჟიური დეკემბერში სპეციალურად მოწყობილ გამოფენაზე გამოავლენს.
კონკურსში გამარჯვებული პროექტების ავტორები დაჯილდოვდებიან მედლებითა და ფულადი პრემიებით. I ადგილზე გასული პროექტის წარმომდგენს 5000 ლარი, II ადგილს - 3 000 ლარი, ხოლო III ადგილს - 2 000 ლარი გადაეცემა. გრანპრის მფლობელი პროექტის ავტორი ან ავტორები კი შემეცნებითი ტურით საზღვარგარეთ გაემგზავრებიან.

Contest “Leonardo Da Vinci 2013” begins
The Ministry of Education and Science of Georgia and Shota Rustaveli National Science Foundation are announcing International Contest “Leonardo Da Vinci 2013” for young inventors.
First Deputy Minister Ketevan Natriashvili and Director of Shota Rustaveli National Science Foundation, Sulkhan Sisauri talked about the details of the Contest program during a special briefing.
The Contest encourages creative young people and the development of their innovative practical skills.
Pupils of Georgian general education institutions are eligible to take part in the Contest individually or in teams. Applicants are able to register their works on the official websites of the Ministry and the Foundation www.mes.gov.ge; www.rustaveli.org.ge starting from today. Presented projects are required to contain textual description as well as a model or drawings. Electronic registration closes on November 1. Submission of works at the Foundation ends on November 11.
The winners will be selected by a jury during an exhibition arranged for this purpose in December.
The winners shall be awarded with medals and money prizes. Holder of the 1st place shall receive a money prize in the amount of  5000 GEL, a 2nd place holder– 3000 GEL and a 3rd place - 2000 GEL. Grand Prix  holder or holders will travel abroad in a cognitive tour.