2013-2014 სასწავლო წელი დაიწყო
16 სექტემბერს საქართველოს საჯარო სკოლებში ახალი სასწავლო წელი დაიწყო. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ სასწავლო წლის დაწყება მოსწავლეებსა და სტუდენტებს თბილისის ერთ-ერთ ყველაზე დიდკონტიგენტიან 47-ე საჯარო სკოლიდან მიულოცა.
ახალ სასწავლო წელს სამინისტრო ბევრი სიახლით ხვდება:
• 60 000-ზე მეტ პედაგოგსა და სკოლების 20 000-მდე ადმინისტრაციულ და ტექნიკურ პერსონალს ხელფასი გაეზარდა;
• ყველა საჯარო სკოლის მოსწავლეს სახელმწიფოსაგან  სასკოლო სახელმძღვანელობი გადაეცა;
• უფასო სახელმძღვანელოები  კერძო სკოლების სოციალურად დაუცველ და საჯარო სკოლის შენობის გასხვისების შედეგად კერძო სკოლის მოსწავლეებად დარეგისტრირებულ მოსწავლეებს გადაეცათ, ასევე 2008 წლის ომში დაღუპული მეომრების შვილებს;
• მიმდინარე წელს საქართველოს მასშტაბით 600-ზე მეტი სკოლა გარემონტდა, სარეაბილიტაციო სამუშაოები გრძელდება;
•  ცხრა ახალი სკოლის მშენებლობა იწყება, პროექტების მომზადება დასრულებულია;
• გრძელდება სკოლების ავტობუსებით უზრუნველყოფის პროგრამა და ახალ სასწავლო წელს  906-ზე მეტი სკოლის 45 000-მდე მოსწავლე ისარგებლებს უფასო ტრანსპორტირებთ;
• იცვლება და უფრო მოქნილი გახდება  მასწავლებლების სერთიფიცირების  დანამატის გაცემის სქემა;
• ბუკები, რომელიც ყველა პირველკლასელს საჩუქრად გადაეცა,  გაუმჯობესებულია ტექნიკური მახასიათებლებით და პროგრამებით. მათი გამოყენება, არა მხოლოდ პირველ, არამედ, მეორე და მესამე კლასებშიც შეიძლება. ახალი სასწავლო-საგანმანათლებლო თამაშების განახლება/შევსება მომავალშიც სისტემატიურად განხორციელდება;
•  წელს პირველად, ყველა პირველი კლასის დამრიგებელს კლასთან მუშაობისათვის ნაცვლად ბუკისა,   სრულფასოვანი პერსონალური კომპიუტერები  გადაეცემათ;
• საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში  იქნება იტერნეტი და მასწავლებლებს ელექტრონულ რესურსებთან მუშაობის საშუალება ექნებათ;
• საქართველოს ყველა საჯარო სკოლა ელექტრონულ საქმისწარმოებაზე გადავა;
• სკოლებში ახალი ტიპის საკლასო ჟურნალები შევიდა, ხოლო მათი ელექტრონული ვერსიის  პილოტირება 15 საჯარო სკოლაში დაიწყება;
• შეიცვალა მოსწავლის პირადი საქმის სტრუქტურა;
• ორ საჯარო სკოლაში (#166, #64) სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეთათვის ინტეგრირებული კლასი გაიხსნა;
• ყველა საჯარო  სკოლაში, სადაც ისწავლის  სპეციალური საგანმანათლებო საჭიროების მქონე  მოსწავლე, დამატებითი პერსონალი-სპეცმასწავლებელი იმუშავებს, რომელსაც  სამინისტრო დააფინანსებს;
• ლეიკემიით დაავადებული ბავშვებისთვის იაშვილის კლინიკაში სპეციალური სკოლა მოეწყო და ადგილზე ჩაუტარდებათ გაკვეთილები;
• მასწავლებლებისთვის მომზადდა, ყველა კლასის საგნობრივი გზამკვლევები,  რომელიც   სამინისტროს ელექტრონულ ბიბლიოთეკაში აიტვირთება;
• ყველა რესურსცენტრს ეყოლება იურისტი, რომელიც სკოლებს სამართლებრივ დახმარებას გაუწევს.
• საჯარო სკოლებში კარიერის  დაგეგმვის და პროფესიული ორიენტაციის დაგეგმვის კურსი დაიწყება, რომელიც მოსწავლეებს საშუალებას მისცემს პროფესიის არჩევისას გაცნობიერებული არჩევანი გააკეთონ.

School year 2013-2014 begins
September 16, 2013 - New school year started in public schools of Georgia. Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze congratulated pupils and students with the beginning of the school year 2013-2014 at one of the largest schools in Tbilisi – Public School 47.
These are the novelties for the year:
• Salaries of more than 60 000 teachers and up to 20 000 administrative personnel of public schools have increased
• All public school pupils have been given school textbooks
• Free textbooks have been given to socially unprotected pupils and those pupils who were registered in private schools as a result of expropriation of school buildings and also, to the children of soldiers who died during the War in 2008.
• More than 600 schools throughout Georgia have been rehabilitated; works are still under way.
• Construction of 9 new schools are planned to begin, the projects are prepared and finished.
• School bus program continues. About 45 000 pupils of 906 public schools will be provided with school bus service free of charge from the beginning of the new school year.
• Scheme of the supplement to the salary for certified teachers is planned to be altered and become more flexible
• Every first grader shall receive “Buki” with improved technical characteristics and programs. It is possible to use “Buki” not only for the first grade but also for the second and third grades. Game updates and creation of new games will continue in future.
• For the first time this year, every first grade head teacher will receive a personal computer instead of “Buki”
• Availability of the internet in every school will make enable teachers to work with electronic resources.
• All public schools shall transfer to electronic system of correspondence instead of paper work
• New type of school register have been introduced, electronic piloting is planned to begin in 15 public schools
• Structure of a pupil’s personal file has changed
• Integrated class for the pupils with special educational needs has been opened in two schools (#166, #64)
• Additionally, a special teacher shall work in every public school with pupils with special educational needs. The Ministry shall finance special teachers.
• A special school has been organized at Iashvili Clinic  for children suffering from leukemia
• Subject guidelines have been prepared for teachers. These guides will be uploaded to the electronic library of the Ministry.
• All Resource Centers shall have a lawyer assisting schools in legal issues.
• Career planning and professional orientation course shall start in schools. This course will enable pupils to realize their career possibilities.