არასრულწლოვანთა დაწესებულებაში სკოლის ახალი შენობა ამოქმედდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ  და სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრმა სოზარ სუბარმა არასრულწლოვანთა #11 სპეციალიზებული დაწესებულების სკოლის ახალი შენობა დაათვალიერეს, პედაგოგებს შეხვდნენ და არასრულწლოვან მსჯავრდებულებს ახალი სასწავლო წლის დაწყება მიულოცეს.
ორსართულიან სასწავლო დაწესებულებაში პირველ სართულზე საკლასო ოთახები, ხოლო მეორეზე სარეაბილიტაციო ცენტრია განთავსებული. მოქმედებს რამდენიმე მრავალფუნქციური ოთახი, ჯგუფური თერაპიისა და სოციალურ მუშაკთან ინდივიდუალური მუშაობისთვის განკუთვნილი კაბინეტები. შენობაშია განახლებული ბიბლიოთეკაც, სადაც არასრულწლოვან მსჯავრდებულებს საშუალება ეძლევათ, დამატებით საკითხავი, მხატვრული და სამეცნიერო ლიტერატურა მოიძიონ.  სასწავლო დაწესებულებაში განახლებულია აღჭურვილობა. ახალი სკოლა 100-მდე მოსწავლის საჭიროებაზეა გათვლილი.
სასწავლო პროცესს "სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში განათლების ხელმისაწვდომობის" პროგრამის ფარგლებში,  თბილისის N123 საჯარო სკოლა ახორციელებს. პროგრამის ფარგლებში,  22 პედაგოგია დასაქმებული, მათ შორის უმრავლესობა სერტიფიცირებულია.
ყველა მსჯავრდებული არასრულწლოვანი, რომელსაც გააჩნია საგანმანათლებლო საჭიროება ესწრება საგაკვეთილო პროცესს. დაწესებულებაში იწარმოება სტანდარტული საკლასო ჟურნალი. ცხრილი და გაკვეთილების ხანგრძლივობა, მიუხედავად იმისა, რომ ის პასუხობს დაწესებულების სპეციფიკასა და დღის რეჟიმს, სრულ შესაბამისობაშია ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან. სასწავლო პროცესის ყველა დეტალი  123-ე საჯარო სკოლის სასწავლო გეგმაშია გაწერილი.
მსჯავრდებულ მოსწავლეებს უფასო სახელმძღვანელოებით სრულად უზრუნველყოფს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, რომელმაც მიმდინარე წელს დაწესებულების ბიბლიოთეკას საჩუქრად   (ბატონი გიორგი მარგველაშვილის სტუმრობისას) სხვადასხვა დასახელების მხატვრული და სამეცნიერო ლიტერატურა გადასცა.
ყველა მოსწავლე იღებს ეროვნული სასწავლო გეგმის შესაბამის განათლებას (საჭიროების შემთხვევაში ექსტერნატის ფორმითაც), მონაწილეობს სკოლის გამოსაშვებ და ეროვნულ გამოცდებში. იღებს საბაზო და სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელ დოკუმენტს. ყველა გათავისუფლებული მსჯავრდებული არასრულწლოვანი უფლებამოსილია სწავლა განაგრძოს, როგორც კვლავ 123-ე, ისე ნებისმიერ სხვა სკოლაში, პროფესიულ, თუ უმაღლეს სასწავლებელში. ამჟამად, არასრულწლოვანთა სპეციალიზებულ დაწესებულებაში 43 მსჯავრდებული იმყოფება. მათი 90% სასკოლო ასაკისაა და სწავლას განაგრძობს.

New school starts at Special Establishment for Juveniles
Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze and Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia Sozar Subari visited №11 Special Establishment for Juveniles, met with teachers and congratulated inmates with the beginning of a new school year.
There are classrooms on the first floor of a two-storey Educational Establishment and a rehabilitation center on the second floor. There are multifunctional rooms, labs for group therapy and individual work with a social worker. A library is also available for the inmates. Equipment has been renewed. The new school is designed to meet the needs of up to 100 pupils.
Educational process is carried out by Public School 123 within the framework of the program “Access to Education in Penitentiary Establishments”. 22 teachers are employed, most of them are certified.
All juveniles with educational needs attend classes. Standard class register is used and timetable and duration of the lessons meet National Curriculum standards. Details of educational process are laid out in the School Curriculum of Public School 123.
Juveniles are provided with free textbooks by the Ministry of Education and Science of Georgia. Library of the Establishment received different books from the Ministry (during the visit of Giorgi Margvealshvili) as a gift.
Every pupil is able to receive education that meets the standards of the National Curriculum (in the form of externat in case of necessity). They pass examinations and receive a certificate of general Education. Released juveniles are eligible to continue their studies in Public School 123 as well as other schools, vocational and higher education institutions. Currently, there are 43 inmates in №11 Special Establishment. 90% are of school age.