სოფელ ლამბალოში საჯარო სკოლა აშენდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს უფროსმა გიგა უმიკაშვილმა საგარეჯოს რაიონის სოფელ ლამბალოს საჯარო სკოლის მოსწავლეებსა და პედაგოგებს სკოლის მშენებლობის დაწყებასთან დაკავშირებით მოსამზედებელი სამუშაობის მიმდინარეობა გააცნო. ამ ეტაპზე, მიმდინარეობს მიწის გრუნტის შესწავლა, სადაც სკოლის მშენებლობა უნდა დაიწყოს. სრულდება სკოლის სრული პროექტის კორექტირება, სადაც გათვალისწინებულია ყველა დეტალი, ადგილმდებარეობის სპეციფიკა და ნიუანსები, რომლებიც მანამდე არსებულ პროექტში არ არსებობდა. გრაფიკის მიხედვით ტენდერის ჩატარების ვადები განსაზღვრულია მიმდინარე წლის 18 ოქტომბრიდან 25 ნოემბრის ჩათვლით.
ახალი სკოლის მშენებლობა მიმდინარე წლის ნოემბრის ბოლოს დაიწყება და წელწადნახევარში დასრულდება. სოფელ ლამბალოში სკოლის ძველი შენობა 2006 წლიდან აღარ ფუნქციონირებს. მეშვიდე წელია ამ სოფლის 1000-ზე მეტი მოსწავლე ოჯახებში  მოწყობილ საკლასო ოთახებში სწავლობენ. სკოლა რამდენიმე ნაქირავებ შენობაშია განთავსებული. სასწავლო ობიექტები ერთმანეთისაგან რამდენიმე კილომეტრითაა დაშორებული. მოსწავლეებს ურთულეს პირობებში უწევთ სწავლა, რაც მათ ჯანმრთელობის მდგომარეობაზეც აისახება.
ახალი სკოლის შენობა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი იქნება, გათბობის სისტემით, სპორტული  და სააქტო დარბაზებით, ბიბლიოთეკითა და საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და საბუნებისმეტყველო  კლას-კაბინეტებით.
ლამბალოს საჯარო სკოლა ერთ-ერთია იმ ცხრა სკოლას შორის, რომლის მშენებლობასაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მიმდინარე წელს დაიწყებს.

Public School to be built in village Lambalo
Head of Educational and Scientific Infrastructure Development Agency of the Ministry of Education and Science of Georgia Giga Umikashvili introduced preparation works for building Lambalo Public School to the pupils and teachers.
Currently, the process of surveying priming is under way. Editing of the building plan is in its final stage. All the details were taken into consideration, for example a specific location. According to the timetable, tender conditions and timeline are defined with the period from October 18 to November.
Construction of the new school starts in the end of November of the current year and ends in a year and a half. The old school building has not been functioning since 2006. More than 1000 pupils have been attending lessons in classrooms arranged in family houses. The school is situated in several rented buildings.
The new school shall meet modern standards with heating system, gym and halls, library, IT and natural sciences class-laboratories.
Lambalo Public School is one of the nine schools the Ministry of Education and Science of Georgia is starting to build this year