სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირები პროფესიულ პროგრამებზე ისწავლიან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორაგნიზებით, პირველად საშემოდგომო მიღებისას, პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირები ჩაერთვებიან.
2013 წლის საშემოდგომო მიღებისას სხვადასხვა პროფესიულ საგანმანთლებლო პროგრამაზე სპეციალური საგანმანთელბლო საჭროების მქონე 53 სწავლის მსურველი პირი დარეგისტრირდა. სპეციალური საგანმანათლებლო საჭროების მქონე პირთა პროფესიული განათლების სისტემაში ჩართვა  პროფესიული ტესტირების საფუძველზე ხორციელდება.  აღნიშნული პროცესი სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირთა ინტერესებისა და შესაძლებლობის გამოვლენას ითვალისწინებს, რის საფუძველზეც,  მოხდება შესაბამისი  პროფესიული საგანმანთლებლო  პროგრამის განსაზღვრა. ტესტირების მიმდინარეობის პროცესს დღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი გაეცნო.
პროფესიულ სასწავლებლებში შემქნილია შესაბამისი პირობები, რათა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირებმა შეძლონ სასურველი პროგრამების (მაქსიმუმ 3) მოსინჯვა. პროგრამის მოსინჯვისათვის განხორციელდა პირების საგანმანათლებლო საჭიროებების შეფასება, შეფასებებზე დაყრდნობით, პროფესიულ სასწავლებლებში დასაქმებული ინკლუზიური განათლების სპეციალისტების მიერ დაიგეგმა და წარმატებით ხორციელდება თითოეული პროფესიის შესაბამისი აქტივობები.
ინკლუზიური პროფესიული განათლება ხელს შეუწყობს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე   პირთა შესაძლებლობების რეალიზებას, პროფესიული უნარ-ჩვევების განვითარებას რაც, მათი  შემდგომი დასაქმების წინაპირობაა.
საქართველოში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირთა პროფესიული განათლება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს ერთობლივი ინიციატივის ფარლებში ხორციელდება. ინკლუზიური პროფესიული განათლების ეფექტური წარმართვისათვის 6 პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ინკლუზიური განათლების 18 სპეციალისტია ჩართული, ინკლუზიური განათლების ექსპერტების მხრიდან ხორციელდება პოროცესის  მონიტორინგი.

Vocational Programs for Persons with Special Educational Needs
With the support of the Ministry of Education and Science of Georgia, persons with special educational needs will be able to join vocational education institutions during the autumn admission.
53 persons with special educational needs have registered for the autumn semester 2013. Their integration in vocational education system will be ensured by means of professional skills test. This process aims at defining concrete vocational programs. Today, First Deputy Minister of Education and Science Ketevan Natriashvili attended the process of testing.
Relevant conditions are created in vocational education institutions for persons with special education needs, so they are able to try desired vocational educational programs (maximum 3). Evaluation of the needs has been carried out; inclusive education specialists employed in vocational education institutions have planned the activities for each vocation. These activities are carried out successfully.
Inclusive vocational education will encourage realization of capabilities of persons with special vocational needs, development of professional skills which lead to better possibilities for future employment.
Vocational education of persons with special educational needs is carried out in the framework of the joint initiative of the Ministry of Education and Science and the Ministry of Education and Research of Norway. 18 specialists are working in 6 vocational education institutions to ensure effective inclusive vocational education process. The process monitoring is also carried out.