სოხუმელ პედაგოგს სამკერდე ნიშანი „ამაგდარი“ გადაეცა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ სოხუმელ ღვაწლმოსილ პედაგოგს, თბილისის #51 საჯარო სკოლის მათემატიკის მასწავლებელს მანანა დოლიძეს სამკერდე ნიშანი „ამაგდარი“ გადასცა.
ქალბატონი მანანა ქალაქ სოხუმში დაიბადა, სოხუმის პედაგოგიური უნივერსიტეტის ფიზიკა-მათემატიკის ფაკულტეტის წარჩინებით დასრულების შემდეგ, გამოყენებითი მათემატიკის განხრით, ასპირანტურაში გააგრძელა სწავლა. მუშაობდა სოხუმის პედაგოგიურ ინსტიტუტში კათედრის ლაბორანტად, გამოყენებითი მათემატიკის ინსტიტუტში მათემატიკის პროგრამისტად, სოხუმის სუბტროპიკული მეურნეობის ინსტიტუტში ლექტორად.
მანანა დოლიძემ 1993 წლის 23 სექტემბერს ორ მცირეწლოვან ბავშვთან და ხანდაზმულ მამასთან ერთად ცეცხლმოდებული სოხუმი დატოვა და ფეხით გადმოიარა ჭუბერის უღელტეხილი. „მერე დაიწყო საშინელი წლები, დაიწყო ტანჯვა, რომელიც, მიუხედავად ამდენი წლისა, ისევ ისე მწარეა. სოხუმი - ეს არის უზარმაზარი მონატრება და ტკივილი, რომელიც არასდროს  განელდება“ - იხსენებს ქალბატონი მანანა.
2000 წლიდან მანანა დოლიძე მუშაობას თბილისის #51 საჯარო სკოლის მათემატიკის მასწავლებელად აგრძელებს, მის მიერ ჩატარებული გაკვეთილები გამორჩეულად საინტერესო და ნოვატორულია, ქალბატონი მანანა არაერთი იდეისა და პროექტის ავტორია.
სამინისტროს ჯილდო-სამკერდე ნიშანი „ამაგდარი“ განათლების სისტემის იმ თანამშრომელთათვის დაწესდა, ვისაც განსაკუთრებული ღვაწლი მიუძღვით მომავალი თაობის აღზრდაში, ჯილდოს გაცემის მიზანი განათლების სფეროში დასაქმებულ ადამიანთა ღვაწლის დაფასება და მათი მოტივაციის ამაღლებაა, პირველ ეტაპზე სამინისტრო სამკერდე ნიშნით საქართველოს საჯარო სკოლების ათ ღვაწლმოსილ პედაგოგს აჯილდოებს.

Teacher from Sokhumi awarded with pectoral award “Amagdari”
Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze awarded Ms Manana Dolidze, a maths teacher of Public School 51 with “Amagdari”.
Ms. Manana was born in Sokhumi. After graduating from Sokhumi physics-mathematical faculty of Sokhumi Pedagogical University with diploma of honors, she continued her post-graduate studies. Manana Dolidze worked at Sokhumi Pedagogic University as a Department assistant, a programist at the Institute of Applied Mathematics and a lecturer at Sokhumi Institute of Subtropical Cultures.
On September 23, 1993 Manana Dolidze fled from burning Sokhumi with two little children and her elderly father. She walked Chuberi Pass. “then…the worst years and suffering started and it is still so bitter. Sohkumi – this is an enormous pain, that will never pass” – recalls Ms. Manana.
Manan Dolidze has been working as a maths teacher at Public School 51 since 2000. Her lessons are exceptionally interesting and full of novelties, she is the author of a number of projects.
Pectoral Award “Amagdari” was established for special merits in upbringing of future generations. The aim is to raise motivation of those who are employed in the field of education.  The Ministry shall award 10 outstanding teachers of Georgian public schools.