სკოლამდელი განათლების საკითხებზე კონფერენცია გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებითა და გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) მხარდაჭერით სკოლამდელი განათლების პირველი საერთაშორისო კონფერენცია “სკოლამდელი განათლება საქართველოში - რეალობა და პერსპექტივები” გაიმართა. კონფერენცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა გახსნა.
კონფერენციის მიზანი იყო სკოლამდელი განათლების სფეროში არსებული პრობლემების იდენტიფიცირება, მათი გადაჭრის გზების დასახვა და რეკომენდაციების შემოთავაზება, რომლებიც გათვალისწინებული იქნება სკოლამდელი განათლების ერთიანი სახელმწიფო ხედვისა და პოლიტიკის შექმნის პროცესში.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი იყო მოხსენებები შემდეგ საკითხებზე:
1. სკოლამდელი განათლების მართვა და ორგანიზება;
2. სკოლამდელი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფა;
3. სკოლამდელი განათლების სასწავლო და სააღმზრდელო პროგრამები.
გარდა ქართველი ექსპერტებისა და აკადემიური სფეროს წარმომადგენლებისა, კონფერენციას ასევე, ესწრებოდნენ სკოლამდელი განათლების პოლონელი ექსპერტები, რომელთაც მიმოიხილეს მათი საქართველოსთან თანამშრომლობის ხუთწლიანი პერიოდის საქმიანობები და ქართველ კოლეგებს გაუზიარეს პოლონეთის გამოცდილება სკოლამდელი განათლების სფეროში.
კონფერენციის შემდგომ, ოქტომბრის თვეში, საქართველოს უნივერსიტეტების ადრეული განათლების ახალგაზრდა მკვლევარებისათვის ვორქშოფი გაიმართება, რომელიც სკოლამდელი განათლებით დაინტერესებულ სტუდენტებს ამ სფეროში არსებული სიახლეებისა და კვლევების გაზიარების საშუალებას მისცემს.
აღნიშნული ღონისძიებები ხელს შეუწყობს სკოლამდელი განათლების სფეროში არსებული პრობლემატიკის გამოკვეთას, ხოლო შემუშავებული რეკომენდაციები საფუძველს ჩაუყრის იმ ძირითად მიმართულებებს, რომლებიც  აღნიშნულ სფეროში უნდა განხორციელდეს და გათვალისწინებული იქნება სკოლამდელი განათლების საკანონმდებლო ბაზის გამართვის პროცესში.

A Conference on Pre-School Education
The Ministry of Education and Science of Georgia organized the 1st International Conference “Pre-School Education in Georgia- Reality and Prospects” with the support of UNICEF. The Conference was opened by Deputy Minister Lia Gigauri.
The aim of the Conference was to identify the problems in the field of pre-school education, work on the ways of solving these problems and propose recommendations that will be taken into consideration in the process of unified State vision and Policy elaboration.
Reports on the following topics were presented at the Conference:
1. Pre-school education management and arrangement
2. Pre-school education quality
3. Pre-school education teaching and educational programs
Apart from Georgian experts and representatives of academic circles, the Conference was also attended by the Polish experts. They made a review of activities of five-year cooperation with Georgia and shared Poland’s experience in the field of pre-school education.
A workshop for young researchers from Georgian universities will be organized in October. The workshop will enable the students interested in pre-school education to share information and study results in the field of pre-school education.
These activities will help to emphasize existing problems and give start to the main directions in the field of pre-school education based on the recommendations.