ახალი პროექტები ინკლუზიურ განათლებაში
2013 წლიდან ინკლუზიური განათლების მიმართულებით არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განხორციელდა. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ, 50 წლის შემდეგ პირველად, უსინათლო მოსწავლეებისათვის სპეციალური სასკოლო სახელმძღვანელოების სრული კომპლექტი ბრაილის შრიფტით დაიბეჭდა.
2013 წელს, ასევე პირველად, საქართველოს მასშტაბით არსებულ  სპეციალური საგანმანათლებო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა 8 სკოლა-პანსიონის მასწავლებლებს ხელფასი გაეზარდათ. ასევე, წელს ყველა საჯარო სკოლაში, სადაც სწავლობს  სპეციალური საგანმანათლებო საჭიროების მქონე მოსწავლე, დამატებითი პერსონალი-სპეცმასწავლებელი დაინიშნა, რომელსაც  სამინისტრო აფინანსებს.
უსინათლო და სუსტადმხედველი მოსწავლეებისათვის პანსიონურ მომსახურებას საქართველოს მასშტაბით ერთადერთი, თბილისის 202-ე საჯარო სკოლა ახორციელებს. სკოლას დღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე ეწვია და მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს შეხვდა. მინისტრი მათ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისათვის უკვე განხორციელებულ და დაგეგმილ სიახლეებზე ესაუბრა და პირადად გაეცნო მათ საჭიროებებს.
202-ე საჯარო სკოლაში  დღეისათვის  49  მოსწავლე ირიცხება.  პანსიონში სწავლება  მიმდინარეობს როგორც ჩვეულებრივი, ისე ბრაილის  შრიფტით  ნაბეჭდი  სახელმძღვანელოებით.   ვინაიდან ბავშვებს მრავალი წლის მანძილზე არ გააჩნდათ ბრაილით ნაბეჭდი სახელმძღვანელოები,  აღმზრდელებს უხდებოდათ  უსინათლო მოსწავლეებისათვის ტექსტების კითხვა და ამ ფორმით ეხმარებოდნენ მათ განათლების მიღებაში.
წელს სკოლას ხუთი მეთორმეტეკლასელი ჰყავს, ისინი საატესტატო გამოცდებში მონაწილეობენ. ამ სკოლის კურსდამთავრებულები ერთიან ეროვნულ გამოცდებს ყოველწლიურად  წარმატებით აბარებენ.  მათთვის  საგამოცდო მასალა  ბრაილის  შრიფტზეა ადაპტირებული.

New projects in Inclusive Education
Many important projects have been implemented in terms of inclusive education since 2013, among them is access to quality education for blind and visually impaired children. For the first time after 50 years, the Ministry of Education and Science of Georgia has printed complete set of special school textbooks in Braille transcript for blind pupils.
For the first time in 2013, salary of teachers at 8 boarding schools for pupils with special educational needs has increased. Additionally, special teachers will be assigned in all public schools having pupils with special educational needs.
Boarding school services for blind and visually impaired pupils are provided by 202 Tbilisi Public School.  Minister Tamar Sanikidze visited the school, spoke about already accomplished and future novelties and got familiar with the needs of teachers and pupils.
There are 49 pupils in 202 Public School. Teaching process is carried out with ordinary and Braille textbooks. Before, teachers had to read texts to visually impaired pupils. Five 12th graders go to 202 Public School. Pupils from this school successfully pass Unified Exams annually. Examination material is prepared in Braille transcript for them.