მილენიუმის პროექტის ფარგლებში სემინარი გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ პროექტის ფარგლებში გამართულ სემინარს დაესწრო. სემინარი გაიმართა თემაზე - „ABET-ის აკრედიტაციის სტანდარტები და მიღების პროცედურები“ (Criteria and Procedures for ABET Accreditation). სემინარს ესწრებოდნენ სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრისა და უმაღლესი სასწავლებლების წარმომადგენლები, განათლების ექსპერტები.
საქართველოში ABET-ის ფონდის წარმომადგენლების ვიზიტის მიზანია სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებათა პროგრამული და სამეცნიერო/ინფრასტრუქტურული მდგომარეობის შესწავლა და საბუნებისმეტყველო და საინჟინრო პროგრამების საერთაშორისო ABET-აკრედიტაციის სტანდარტებთან შესაბამისობის განსაზღვრა.
პროექტს, აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის უმაღლესი განათლების კომპონენტის ფარგლებში, „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო“ ახორციელებს. ჩატარებული კვლევის შედეგები გამოყენებული იქნება საქართველოში ამერიკული პარტნიორი უნივერსიტეტების საბუნებისმეტყველო და საინჟინრო მეცნიერებების პროგრამების შერჩევისთვის.
კვლევის შედეგები ასევე მნიშვნელოვანი იქნება საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის, მათი პროგრამული განვითარების სრულყოფისა და გრძელვადიანი სტრატეგიის დაგეგმვა-განხორციელებისთვის.
ABET-ის ფონდის ექსპერტები ახორციელებენ საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტების ათი საბუნებისმეტყველო და საინჟინრო პროგრამის შეფასებას და მათგან ხუთი პროგრამისათვის ABET აკრედიტაციის მოპოვებისათვის საჭირო დეტალური სტრატეგიის შემუშავებას. ეს უნივერსიტეტებია - ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, აკ.წერეთლის ქუთაისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
ABET, ამერიკის ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების სააკრედიტაციო საბჭო, წარმოადგენს აშშ-ის არასამთავრობო ორგანიზაციას, რომელიც აკრედიტაციას ანიჭებს საგანმანათლებლო პროგრამებს გამოყენებით, კომპიუტერულ, საინჟინრო, და საინჟინრო-ტექნოლოგიურ მეცნიერებებში. საბჭოს მიერ აკრედიტაცია მინიჭებული აქვს 3000-ზე მეტ პროგრამას, 600-ზე მეტ უნივერსიტეტში.

Seminar held in the framework of Millennium project
Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze attended a seminar held in the framework of Millennium Challenge Account – Georgia” (MCA-Georgia). Topic of the seminar was Criteria and Procedures for ABET Accreditation. Representatives from National Center for Educational Quality Enhancement, higher education institutions and education experts attended the seminar.
The aim of ABET representatives’ visit to Georgia is to study programme and scientific/infrastructural conditions and to define compliance of natural sciences and engineering programmes with ABET standards.
The project is implemented by MCA-Georgia within Higher Education Component of MCC (Millennium Challenge Corporation) Second Compact. Results of the survey will be used for the selection of natural sciences and engineering programmes for American partner universities in Georgia.
Results of the survey will also be important for Georgian higher education institutions in terms of programme enhancement and planning of a long-term strategy.
ABET experts are carrying out assessment of 10 natural sciences and engineering programmes of Georgian state universities and elaboration of detailed strategy for five programmes to acquire ABET accreditation. These universities are: Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Georgia Technical University, Ilia State University, Akaki Tsereteli State University, Batumi Shota Rustaveli State University.
ABET, Accreditation Board of Engineering and Technology represents a non-governmental organization that accredits educational programmes in applied science, computing, engineering and engineering technology. The Board has accredited more than 3000 programmes in more than 600 universities.