აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობის კომპანიასთან მემორანდუმი გაფორმდა
განათლების სფეროში ერთობლივი პროექტების განხორციელების მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სახელმწიფო ნავთობის კომპანიის - “სოკარ“ (აზერბაიჯანი) დირექტორმა როვნაგ აბდულაევმა დღეს, თანამშრომლობის  მემორანდუმს მოაწერეს ხელი.
თამარ სანიკიძის განცხადებით, მეტად მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფოსთან ერთად, ახალგაზრდების განათლების საქმეში კერძო სექტორიც აქტიურად ჩაერთო. ჩვენს შორის  გაფორმებული მემორანდუმი ახალგაზრდებს კიდევ უფრო მეტ შესაძლებლობას მისცემს გაიღრმავონ ცოდნა და გახდნენ პროფესიონალები.
მემორანდუმი უმაღლესი, პროფესიული და ზოგადი განათლების სექტორში დაგეგმილი პროექტებისა და აქტივობების ხელშეწყობაზეა ორიენტირებული.
შეთანხმების საფუძველზე, მხარები მზად არიან ერთობლივი პროექტების დაგეგმვასა და განხორციელებაში ჩაერთონ, ხელი შეუწყონ პარტნიორული ურთიერთობების განავითარებას და ითანამშრომლონ შემდეგი მიმართულებებით:
უმაღლესი განათლების სფერო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო გამოავლენს საქართველოს სახელმწიფო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ბაკალავრიატის საფეხურის 30 წარჩინებულ სტუდენტს, რომელთაც „სოკარ“-აზერბაიჯანი ყოველთვიურ სტიპენდიას 300 ლარის ოდენობით დაუნიშნავს.
პროფესიული განათლების სფერო
სამინისტრო, „სოკარ“ (აზერბაიჯანის) მოთხოვნისამებრ, შეიმუშავებს საჭიროებაზე მორგებულ სპეციფიურ სატრეინინგო პროგრამებს პროფესიული განათლების დარგში, „სოკარ“ - აზერბაიჯანი კი, თავის მხრივ უზრუნველყოფს სახელმწიფო პროფესიული დაწესებულებების სტუდენტებისთვის გრძელვადიანი პრაქტიკული ტრეინინგების ორგანიზებას.
ზოგადი განათლების სფერო
მხარეები ითანამშრომლებენ ზოგადი განათლების სფეროში მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის სრულყოფის მიმართულებით.

A Memorandum signed with State Oil Company of Azerbaijan
As Tamar Sanikidze stated, it is of outmost importance to involve private sector in education of young people together with the State, the Memorandum will give them additional opportunities to deepen knowledge and become professionals.
The Memorandum is focused on encouragement of planned projects and activities in the fields of higher, vocational and general education.
Based on the agreement, the Parties express their readiness to plan and implement joint projects, encourage development of partnership relations and cooperate in the following directions:
Higher Education:
The Ministry of Education and Science shall select 30 successful bachelor students, they will be awarded with monthly stipend amounting 300 GEL by SOCAR –Azerbaijan.
The Ministry, based on the request of SOCAR, shall elaborate needs-oriented training programs in the field of vocational education. SOCAR –Azerbaijan shall provide long-term trainings for students of State vocational education institutions.
The Parties shall cooperate in the field of General Education in the direction of improving material-technical base.