საქართველოს მთავრობა ღია მმართველობისთვის
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ პროექტის „საქართველოს მთავრობა ღია მმართველობისთვის“ ფარგლებში, ჟურნალისტებთან შეხვედრა გამართა. მინისტრმა მასმედიის წარმომადგენლებს ის პროექტები გააცნო, რომელთაც საფუძველი ხელისუფლების ცვლილებისთანავე ჩაეყარა და მათი განხორციელება სამინისტრომ ეტაპობრივად დაიწყო. თამარ სანიკიძემ ჟურნალისტებს ასევე გააცნო ცვლილებები, რომლებიც უშუალოდ მისი მინისტრობის პერიოდს უკავშირდება. შეხვედრის დასასრულს მინისტრმა  მის მიმართ დასმულ ყველა შეკითხვას უპასუხა.
განხორციელებული პროექტებია:
• უფასო სახელმძღვანელოები;
•  სასკოლო ტრანსპორტი;
• უფასო ფაკულტეტები;
• უფასო პროფესიული განათლება;
• სკოლის პედაგოგთა, ადმინისტრაციისა და ტექნიკური პერსონალის გაზრდილი ხელფასები.
ეს იყო ის ძირეული ცვლილებები, რაც გიორგი მარგველაშვილის მინისტრობის პერიოდში  განხორციელდა და ამ დანერგილი სიახლეებით განათლება ყველასათვის კიდევ უფრო ხელმისაწვდომი გახდა.
მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდა და მიმდინარეობს თამარ სანიკიძის მინისტრობის პერიოდში, კერძოდ (ზოგადი განათლება):
• მომზადდა ინკლუზიური განათლების სტრატეგია და 2013-2016 წლების  სამოქმედო გეგმა;
• თბილისის ორ საჯარო სკოლაში  სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის ინტეგრირებული კლასები გაიხსნა;
• 2013 სასწავლო წელს სამინისტრომ, 50 წლის შემდეგ პირველად, უსინათლო და სუსტადმხედველი  მოსწავლეებისთვის ბრაილის შრიფტით დაბეჭდა სასკოლო სახელმძღვანელოების სრული კომპლექტი;
• 2013 წლის ოქტომბრიდან სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლის არსებობის შემთხვევაში, სკოლა უზრუნველყოფილია სპეციალური მაწავლებლით ან ფსიქოლოგით.  წელს პირველად, სპეციალური მასწავლებლის სამაგისტრო პროგრამამ  აკრედიტაცია მიიღო და  2014 წლიდან ილიას უნივერსიტეტში დაიწყებს ფუნქციონირებას;
• მიმდინაროებს მუშაობა ინკლუზიური განათლების ხელშემწყობ ორ გზამკვლევზე;
• მიმდინარეობს მუშაობა ,,განათლების მიღების მეორე შესაძლებლობის“ სახელმწიფო საგანმანათლებლო სისტემაში არსებული ეროვნული მოდელის შექმნაზე. პროგრამა სასწავლო პროცესის მიღმა დარჩენილი ბავშვებს (სოციალურად დაუცველი, ქუჩაში მცხოვრები და მომუშავე ბავშვებს) საშუალებას მისცემს ინტეგრაცია მოახდინონ საგანმანათლებლო პროცესში;
• დასრულდა სკოლების ინტერნეტიზაციის პროგრამა;
• შეიქმნა ბიბლიოთეკებისა და ბიბლიოთეკარის სტანდარტი;
• გაიზარდა საჯარო სკოლების დაფინანსება გეოგრაფიული მდებარეობით გამოწვეული საჭიროებების, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობისა და სკოლის განვითარებისათვის აუცილებელი კომპონენტების მიხედვით;
• პედაგოგების სასარგებლოდ შეიცვალა სერტიფიცირების დანამატის გაცემის წესი, რაც გულისხმობს სერტიფიცირების დანამატის გაცემას ჩატარებული საგაკვეთილო საათების პროპორციულად;
• განხორციელდა 600-ზე მეტი სკოლის რეაბილიტაცია, 80- ზე მეტი სკოლის გაზიფიცირება და გათბობის საქვაბეების მოწყობა. პროცესი გრძელდება. 2013 წლის ნოემბერში საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში ცხრა ახალი საჯარო სკოლის მშენებლობა დაიწყება;
• 2013 წლის აპრილიდან საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის ფსიქოლოგიური ცენტრი გაიხსნა;
• მე-9 და მე-12 კლასების მოსწავლეებისათვის შემუშავდა „პროფესიული ორიენტაციისა და კარიერის  დაგეგმვის კურსი” და სხვ.
• შემუშავდა პროფესიული განათლების განვითარებისა  (2013-2020 წლები) და პროფესიულ განათლებაში კერძო სექტორის ჩართულობის სტრატეგია;
• გაუქმდა საფეხურიდან საფეხურზე გადასასვლელი ბარიერი და შემუშავდა პროფესიულ პროგრამებზე რეგისტრაციის, ჩარიცხვისა და დაფინანსების გამჭვირვალე და სამართლიანი წესი;
• დაიწყო ინკლუზიური პროფესიული განათლების დანერგვა;
• მომავალი წლისათვის დაგეგმილია სასწავლო შენობებისა და სახელოსნოების რეაბილიტაციის პროექტები საქართველოს რეგიონებში მდებარე 4 კოლეჯში.
• სოციალური პროგრამის ფარგლებში ბაკალავრების დაფინანსებისთვის გამოყოფილი თანხა დაახლოებით მილიონ ნახევარი ლარით გაიზარდა;
•  წელს პირველად დაფინანსდებიან სოციალურად დაუცველი სტუდენტები, რომლებიც ჩარიცხულნი არიან 2011- 2012 წლების ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგებით;
• ამოქმედდა სოციალური პროგრამა მაგისტრანტებისთვის;
• გაორმაგდა სახელმწიფო სტიპენდიები სტუდენტებისთვის;
• პირველად მოხდება დოქტურანტურის დაფინანსება;
• ამოქმედდა ზაფხულის და ზამთრის სკოლები;
• ამოქმედდა პროგრამა „ცოდნის კარი“ გაზრდილი ბიუჯეტით და სახეცვლილებით.
რაც შეეხება მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებას, იმ რეფორმებმა, რომლებიც განათლების სექტორში წლების განმავლობაში  მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისა და სერტიფიცირების მიმართულებით ჩატარდა, დადებითი შედეგი ვერ გამოიღო, სწორედ ამიტომ, სამინისტრომ დაიწყო მუშაობა მასწავლებელთა განვითარების ახლებურ მიდგომებზე და კომპლექსურ სქემაზე. შედეგად განისაზღვრა:
• მასწავლებლების   პროფესიაში შესვლის ალტერნატიული გზები;
• მასწავლებლების კარიერული განვითარების საფეხურები;
• განვითარების საფეხურის შესაბამისი სამოტივაციო პაკეტები და კვალიფიკაციის ამაღლების პროგრამები;
• მასწავლებლის პროფესიული სტანდარტი კარიერის განვითარების საფეხურების მიხედვით;
• მასწავლებლის ცოდნისა და უნარების შეფასების ინსტრუმენტები;
• შემუშავდა მოდელის პროექტი, რომელიც ალტერნატიულ გზებს სთავაზობს მასწავლებლებს, მათ არა მხოლოდ კომპეტენციების ტესტით შემოწმების, არამედ, შეფასების და განვითარების სხვადასხვა შესაძლებლობები ექნებათ. (ამჟამად, მიმდინარეობს მუშაობა გარდამავალი ეტაპის სტრუქტურირებაზე, რომ ყველა მასწავლებელს შეეძლოს ახალ სქემაში შესვლისას შეინარჩუნოს ძველი სქემის ფარგლებში დაგროვილი კრედიტები და სერტიფიცირების შედეგები).

Georgian Government for Open Governance
Within the framework of the project “Georgian Government for Open Governance”, Tamar Sanikidze, Minister of Education and Science of Georgia,” held a meeting with journalists. Minister introduced the projects that started immediately after the change of the Government in Georgia. Tamar Sanikidze also introduced the changes during the period of being in the office. After the end of the meeting, Tamar Sanikidze answered the questions.
Already accomplished projects are:
• free textbooks
• school transportation
• free faculties
• free vocational education
• increased salaries of teachers, administration and technical personnel.
This is the list of major changes carried out during the period when Giorgi Margvelashvili was Minister of Education. These changes made education accessible for everyone.
Important changes were implemented after Tamar Sanikidze became Minister and the process is currently under way, namely (General Education):
• Inclusive education strategy and Action Plan for 2013-2016 was been prepared
• Integrated classes were opened in two public schools of Tbilisi for pupils with special educational needs.
• For the first time after 50 years the Ministry printed complete set of school textbooks with Braille transcript for blind and visually impaired pupils.
• Beginning form 2013, a school will be provided with a special teacher or a psychologist in case there is a pupil with special educational needs in a school. For the first time this year, educational programme of Special Teacher has been accredited and Ilia State University shall carry out this program from 2014.
• Works on two guidelines in inclusive education are under way.
• Works on creation of national model “Second chance to receive education” in State Education System are under way. The Program will enable children left beyond learning process (socially unprotected children, children who live and work in the streets) to become integrated in educational process
• Internet installation process is coming to an end.
• Standard for libraries and librarians was created
• Financing of public schools has increased based on location, number of pupils with special educational needs and components necessary for school development.
• Supplement to the salary for certified teachers is granted in proportion with class hours.
• More than 600 schools throughout Georgia have been rehabilitated; heating system have been installed in more than 80 schools. The process continues. Construction of nine new schools shall start in November.
• Psychology Center of the Office of Resource Officers of Educational Institutions was opened in April 2013.
• “Professional orientation and career-planning courses” etc. were elaborated for pupils  of 9th and 12th grades
• Strategy  for Vocational Education Development (2013-2020) and Private Sector Involvement in Vocational Education was elaborated.
• Transparent registration, enrollment and financing system have been established, barrier for moving on from step to the next has been abolished.
• Implementation of Inclusive vocational education has started.
• Rehabilitation of teaching buildings and workshops in 4 colleges of the regions is planned for the upcoming year.
• Amount of money allocated for financing bachelor students within social program has increased by 1.5 million GEL.
•  Socially unprotected students who were enrolled based on the results of National Examinations 2012-2012 have been financed for the first time this year.
• Social program for Master students has started.
• State stipend for students has doubled.
• PhD studies will be financed for the first time.
• Summer and Winter schools have started.
• Program “Tsodnis Kari” has started operating with increased budget and new components.
The reforms in the direction of teachers’ professional development and certification, carried out during the previous years have not been fruitful. As a result of works in this direction, the Ministry has defined the following:
• Career development steps.
• Motivation  ‘package’ and programs for the increase of qualification corresponding to each step.
• Professional standard according to career development steps.
• Instruments to assess teachers’ knowledge and skills.
• A model project has been elaborated proposing alternative ways to teachers. They will be provided with various means for evaluation and development. (Working on a special structure is under way in order to enable teachers to enter new scheme and maintain accumulated credits and certification results).