სემინარი პროფესიული განათლების განვითარების ხელშეწყობისთვის
საქართველოს პროფესიული განათლების განვითარების მიზნით, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) ორგანიზებით, სამდღიანი სემინარი  მიმდინარეობს. სემინარი 24 ოქტომბრამდე გაგრძელდება და მასში საქართველოს წარმომადგენლებთან ერთად,  გერმანიის, აზერბაიჯანისა და სომხეთის პროფესიული განათლების სისტემის წარმომადგენლები მონაწილეობენ.
სემინარის მიზანია მოხდეს გამოცდილების ურთიერთგაზიარება, წარმატებული პროექტების გაცნობა და მიღებული ინფორმაციის გამოყენებით პროფესიული განათლების სხვადასხვა ასპექტების გაძლიერება: პროფესიული განათლების ხარისხის განვითარება, სოციალური პარტნიორობის ხელშეწყობა, მუშაობის პროცესში პრაქტიკული კომპონენტების განვითარება, შრომითი ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისად, კერძო სექტორის ჩართულობა, პროფესიული სტანდარტებისა და კვალიფიკაციის დახვეწა, ადამიანური რესურსის (პროფესიული მასწავლებლების, ადმინისტრაციული პერსონალის და ზედა რგოლის მენეჯერების) კვალიფიკაციის ამაღლება და ა.შ.
სემინარის  მონაწილეებს საშუალება აქვთ გაეცნონ გერმანიის, საქართველოს, აზერბაიჯანის, სომხეთის პროფესიული განათლების სისტემას. პროექტის ფარგლებში იგეგმება კულტურულ-შემეცნებითი ხასიათის აქტივობები და საგანმანათლებლო ტური სხვადასხვა პროფესიული პროგრამების განმახორციელებელ დაწესებულებებში, რათა მოწვეული სტუმრები ადგილზე გაეცნონ მატერიალურ ტექნიკურ ბაზას, პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს და პრაქტიკული კომპონენტების განმახორცელებელ დაწესებულებებს.
შრომითი ბაზრის მოთხოვნებისა და პროფესიული პროგრამების კურსდამთავრებულთა დასაქმების ხელშეწყობის მიზნით, მონაწილე მხარეები მოისმენენ საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს წარმომადგენლის მოხსენებას ქვეყანაში დასაქმების პოლიტიკის განხორციელების შესახებ. ურთიერთთანამშრომლობითი პროექტის მომდევნო ეტაპს წარმოადგენს მონაწილეების ვიზიტი გერმანიაში, სადაც საერთაშორისო ექსპერტები საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის პროფესიული განათლების სფეროს წარმომადგენლებს გააცნობენ გერმანიის პროფესიული განათლების დუალური სისტემის პრიორიტეტულობას.

Seminar for Supporting Vocational Education Development
Three-day seminar for supporting vocational education development organized by the German Society for International Cooperation (GIZ) is currently under way and shall last till October 24. Representatives of German, Azerbaijani and Armenian vocational education systems are attending the seminar together with Georgian representatives.
The goal of the seminar is to share experience, introduce successful projects and strengthen different components of vocational education, namely: vocational education quality enhancement, encouragement of social partnership, strengthening of practical component in accordance with labor market demands,  involvement of private sector, perfection of professional standards and qualification, qualification rising of human resource (teachers, administrative staff and upper-level managers) etc.
The participants are able to familiarize themselves with systems of vocational education in Germany, Georgia, Azerbaijan and Armenia. Cultural activities and educational tours to various institutions are planned within the framework of the project in order to introduce material-technical conditions of the institutions, vocational educational programmes  and facilities for the practical component.
With the aim of encouraging employment of vocational students and meeting labor market demands, a representative from the Ministry of Labor, Health and Social Affairs will make a presentation on employment policy implementation in Georgia. Next step of the inter-cooperation project is a visit to Germany. During the visit, international experts will introduce German dual system of vocational education to the representatives from Georgia,  Armenia and Azerbaijan.