თანაბარი პირობები ყველა მოსწავლისთვის
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 2013 წელს ინკლუზიური სწავლება განათლების სისტემის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებად გამოაცხადა. ამ მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მოსწვლეებისათვის რამდენიმე მნიშვნელოვან პროექტს ახორციელებს. მათ შორისაა ,,ინკლუზიური სწავლების ხელშეწყობის პროგრამა“.
პროგრამის მიზანია უზრუნველყოს  სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე ბავშვთა განათლება სპეციალური მეთოდოლოგიის გამოყენებით. სასწავლო პროგრამა  განათლების ეროვნულ სასწავლო გეგმას ეფუძნება და მორგებულია მოსწავლეების შესაძლებლობებსა და  საჭიროებებზე. პროგრამის  ფარგლებში, თბილისის ორ საჯარო სკოლაში აუტისტური სპექტრის  დარღვევის მქონე ბავშვებისა და  სმენადაქვეითებული მოსწავლეებისთვის ინტეგრირებული კლასები გაიხსნა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ დღეს, თბილისის 166-ე საჯარო სკოლაში აუტისტური სპექტრის დარღვევის მქონე ბავშვებისათვის გახსნილი ინტეგრირებული კლასი მოინახულა და საგაკვეთილო პროცესს გაეცნო.
სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა და ინკლუზიური განათლების განვითარების სამმართველომ ინტეგრირებული კლასების სპეციალისტთა გადამზადება უზრუნველყო. ტრენინგების კურსი მათ დაეხმარება სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების საგანმანათლებლო სივრცეში უკეთ ინტეგრირებისა და მათთვის ხარისხიანი განათლების მიწოდების პროცესში.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ინკლუზიური განათლების განვითარების მიმართულებით განხორციელებული და მიმდინარე პროექტებით, საქართველო ასევე აღიარებს  UNESCO-ს „სალამანკას დეკლარაციას“,   რომელიც სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირთა საგანმანათლებლო სისტემაში ჩართვის აუცილებლობას ითვალისწინებს. ამავე დეკლარაციას აღიარებს გაეროს წევრი 100-მდე ქვეყანა.

Equal access to education for all children
The objective of the Program is to provide education for children with special educational needs with the help of specialized methodology. Educational program is based on the National Curriculum and is adapted to the abilities and needs of the children. Integrated classes were opened for children with autism spectrum and hearing disorders in two public schools of Tbilisi.
Minister of Education Tamar Sanikidze visited an integrated class for children with autism spectrum disorders opened in #166 Tbilisi Public School.
The class is equipped with necessary auxiliary teaching resources and visual material. A teacher, a psychologist, an assistant teacher and an assistant specialist (nurse) were selected based on an open contest. Integrated class pupils have some lessons together with other pupils.
National Center for Teacher Professional Development of the Ministry and Inclusive Education Development Division have provided training for specialists of integrated classes. The training course will help the specialists to better integrate children with special educational needs in educational sphere and provide them with quality education.
With the ongoing and already accomplished projects in inclusive education, the Ministry of Education and Science of Georgia also adheres to UNESCO Salamanca Statement on integration of people with disabilities in the education system. Up to 100 UN member states have adhered to the abovementioned Statement.