სპეციალური კომისიის რეგიონალური შეხვედრა კახეთის რეგიონში
კახეთის რეგიონში განათლების სისტემიდან პოლიტიკური შეხედულებების გამო გათავისუფლებულთა საკითხების შემსწავლელი კომისიის მორიგი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრები გურჯაანსა და თელავში ჩატარდა და გამოიკითხა კახეთის რეგიონიდან შემოსული საჩივრების ავტორები.
კომისიის სახელზე კახეთის რეგიონიდან სულ 61 განცხადება შემოვიდა, მათგან 28 განმცხადებელმა გამოასწორა კომიისის მიერ დადგენილი ხარვეზი. ამ ეტაპზე მოხდა ამ მომართვების არსებითი განხილვა. განმცხადებლებს შორის 13 ყოფილი დირექტორია და 15 პედაგოგი.
კახეთის რეგიონით კომისიამ დაამთავრა რეგიონებიდან შემოსული განცხადებების არსებითი განხილვა. მოპოვებული ინფორმაციის შეჯამებისა და ტექნიკური ხასიათის სამუშაოების შემდეგ, თითოეულ განმცხადებელს კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება ჩაბარდება. რეგიონების შემდეგ კომისია  თბილისიდან შემოსული განცხადებების არსებით განხილვას დაიწყებს.
კომისიის სახელზე სულ 830 განცხადება შემოვიდა, ყველა მათგანი კომისიამ პირველადად უკვე განიხილა. არსებითად შესწავლილია 113 განცხადება, მათგან 12-ი განცხადების ავტორს დაუდგინდა პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლება, 15 ავტორს კი, უკანონოდ გათავისუფლება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში შექმნილი სპეციალური კომისია, რომელიც განათლების სამინისტროს, სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების და სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენლებით არის დაკომპლექტებული, დავების შესწავლის შემდეგ  ამზადებს დასკვნებს. კომისიის დასკვნა თავისი შინაარსით სამინისტროსათვის სარეკომენდაციო ხასიათისაა ვინაიდან, კომისია  გადაწყვეტილებას იღებს მხოლოდ პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლების ფაქტის დადასტურების ან უარყოფის შესახებ.

Regional meeting of the Special Commission in Kakheti
A work meeting of the Special Commission reviewing cases of persons dismissed on political grounds was held in Kakheti. The meetings were organized in Gurjaani and Telavi and hearings of the authors of written complaints were held by the Commission.
61 applications were submitted to the Ministry from Kakheti Region. 28 applicants have submitted additional documents as a result of receiving deficiency letters from the Ministry. With Kakheti Region, the Commission has finished substantial hearing of applications submitted to the Ministry from the regions. Each applicant shall receive decision of the Commission. Later, the Commission  will start substantial studying of the applications submitted from Tbilisi.
830 applications were submitted to the Ministry, initial hearing process is finished at present. Substantial review of 113 applications was held, 12 of them were proved to be the case of dismissal on political grounds and another 15 – the case of unlawful dismissal.
The Special Commission is composed of the representatives from the Ministry of Educaiton, Civil Society Organizations and the Office of Public Defender prepares conclusions of recommendative character for the Ministry as long as the Ministry makes decisions only in case of proof or denial of the fact of dismissal.