პროფესიულ პროგრამებზე სწავლა დაიწყო
4 ნოემბერს პროფესიულ პროგრამებზე სწავლა დაიწყო. მიმდინარე კვირის ბოლომდე სასწავლო პროცესი საქართველოს მასშტაბით არსებულ სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ ყველა  პროფესიულ კოლეჯსა და პროფესიული პროგრამების განმახორციელებელ უმაღლეს  სასწავლებელში დაიწყება.
სწავლის დაწყება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ პირადად მიულოცა პროფესიული კოლეჯის „სპექტრი“ სტუდენტებს და მათთან ერთად წარმატებები უსურვა ყველა პროფესიული სასწავლებლის  სტუდენტს. „სპექტრში“ წელს, სხვადასხვა პროფესიას 600  სტუდენტი დაეუფლება. მათ შორისაა რვა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირი.
2013-2014 სასწავლო წელს, პროფესიულ პროგრამებზე 100-მდე პროფესიას უფასოდ 9 000–მდე ტესტირების შედეგად ჩარიცხული სტუდენტი დაეუფლება. თითოეული პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის ხანგრძლივობა განსაზღვრულია შესაბამისი პროფესიული სტანდარტით. აქედან გამომდინარე, ამა თუ იმ პროგრამის ხანგრძლივობა მინიმუმ 6 თვე და მაქსიმუმ 2,5 წელია.
მიმდინარე წელს ყველაზე მოთხოვნადი პროგრამებია:
• ტურიზმი, მარკეტინგი, ოფისის მენეჯერი;
• ტრანსპორტი - სავალი ნაწილის ტექნიკოსი, ძრავის შემკეთებელი და სხვა;
• კომპიუტერინგი/ინფორმატიკა (კომპიუტერული ქსელებისა და სისტემების ტექნიკოსი, ინფორმაციული ტექნოლოგი, ვებ ტექნოლოგიები, საბუღალტრო აღრიცხვა, კომპიუტერული სისტემები და ქსელები;
• მშენებლობა - კალატოზი, მეფილე-მომპირკეთებელი;
• საექთნო საქმე, ფარმაცია და სხვ.
წელს პირველად, პროფესიის დაუფლების შესაძლებლობა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირებსაც აქვთ, მათი რაოდენობა მიმდინარე სასწავლო წელს 51-ია.
2013 წლისათვის საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ შემუშავდა სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული საგანმანათლებლო დაწესებულებების პროფესიულ პროგრამებზე ჩარიცხვისა და დაფინანსების გამჭვირვალე და სამართლიანი წესი.
სახელმწიფო საგანმანათლებლო დაწესებულებების პროფესიულ პროგრამებზე ჩარიცხვა პროფესიულ უნარებში ტესტირების საფუძველზე მოხდა. ტესტირების შედეგების მიხედვით ჩარიცხვის ბარიერი არ არსებობდა. სახელმწიფო დაფინანსებით, სახელმწიფო საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, უფასო განათლების მიღების შესაძლებლობა იმ სტუდენტებს მიეცათ, რომლებიც კონკურსის საფუძველზე ჩაირიცხნენ და ტესტირებისას გადალახეს მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი.

Academic year for vocational educational programs started on November 4, 2013. Teaching/learning process shall start in all State-based vocational education colleges and higher education institutions carrying out vocational programmes by the end of the week.
Minister of Education and Science Tamar Sanikidze congratulated students of vocational education college “Spektri” with the beginning of the academic year and wished all the success to other students of vocational education institutions. 600 students will acquire desired vocation in college “Spektri”, among them are eight students will special educational needs.
Up to 9000 students are enrolled on approximately 100 vocational education programmes as a result of testing for the academic year 2013-2014. Tuition is free for them. Duration of each educational programme is determined in compliance with the corresponding vocational standard. Coming out from the above-mentioned, duration of a program is minimum 6 months and maximum 2,5 years.
The most demanded programmes of the current year are:
• Tourism, marketing, office manager
• Transportation – running parts technician, engine craftsman etc.
• Computer/informatics (computer networks and systems technician, IT, Web technologies, accounting, computer systems and networks);
• Construction – mason, tile paver; მშენებლობა
• Nursing, pharmacy etc.
Number of students with special educational needs enrolled on vocational programmes is 51. Fair and transparent rule for enrollment on vocational programmes at State based vocational educational institutions has been elaborated by the Ministry of Education and Science.
Barrier for moving on from step to the next has been abolished. Those applicants enrolled as a result of a contest and who have passed minimum competency level in testing shall have an opportunity to get education free of charge in State education institution.