ტექნიკურ უნივერსიტეტში კრიმინალისტიკის ლაბორატორია ამოქმედდა
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ფუნქციონირება დაიწყო კრიმინალისტიკის ლაბორატორიამ, რომლის ანალოგიც ამიერკავკასიაში არ არსებობს. სტუდენტებისთვის განკუთვნილი თანამედროვე ლაბორატორია დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ, საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა და შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ალექსი ბატიაშვილმა მოინახულეს.
კრიმინალისტიკის ლაბორატორიის შექმნისა და ფუნქციონირების აუცილებლობა იმ ფაქტორმა განაპირობა, რომ ბოლო წლებში დანაშაულის გახსნისა და გამოძიების პროცესში კრიმინალისტიკური ტექნიკა, ტაქტიკა და მეთოდოლოგია ნაკლებად გამოიყენებოდა. ამის შედეგად, სასწავლო დაწესებულებებში შემცირდა ინტერესი კრიმინალისტიკის მიმართ და ერთ დროს სტუდენტისათვის მეტად საინტერესო და მიმზიდველმა საგანმა მეორე პლანზე გადაინაცვლა.
ზემოაღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, სტუ-ის აკადემიურმა საბჭომ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, მიიღო გადაწყვეტილება სამართლის დეპარტამენტში შექმნილიყო კრიმინალისტიკის თანამედროვე ლაბორატორია, რისთვისაც  70 000 ლარი გამოიყო. ლაბორატორიის ტექნიკური აღჭურვილობის შეძენა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანადგომით გახდა შესაძლებელი და იგი ანალოგიურია აშშ-ის გამოძიების ფედერალური ბიუროს კრიმინალისტიკის ლაბორატორიაში არსებული აღჭურვილობისა.
ლაბორატორიის დანიშნულებაა:
• საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამით გათვალისწინებული კრიმინალისტიკის კურსის თეორიული სწავლებით მიღებული ცოდნის გაღრმავება ლაბორატორიული კვლევებითა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების  გამომუშავებით;
• პროფესიული სწავლების საფეხურით ჩარიცხულ სტუდენტთა მომზადება კრიმინალისტიკის სპეციალობით;
• სხვა სასწავლო დაწესებულებებთან თანამშრომლობა სპეციალური ლაბორატორიული კვლევებისა და პრაქტიკული გამოცდილების მიღების თვალსაზრისით.
ღონისძიების ფარგლებში, სტუმრებმა ასევე დაათვალიერეს სასამართლო დარბაზი იმიტირებული პროცესების ჩასატარებლად და სამართლის კლინიკა, სადაც სამართლის ფაკულტეტის სტუდენტები, რომელთაც გააჩნიათ შესაბამისი ცოდნა,  იურიდიულ საკითხებზე კონსულტაციას უწევენ იძულებით გადაადგილებულ პირებს და ტექნიკური უნივერსიტეტის მოსამსახურეებს.

Criminalistics Laboratory in Georgian Technical University
Criminalistcis laboratory which has no analogy in Transcaucasia started in Georgian Technical University. Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze, Minister of Justice Tea Tsulukiani and Minister of Internal Affairs Aleksi Batiahsvili visited the modern laboratory.
Recently, criminalist tactics, technique and methodology have not been sufficiently used. As a result, interest towards criminalistics has decreased in educational institutions. These factors predetermined the necessity of opening such a laboratory.
Taking into consideration the abovementioned and with the support of the Ministry, Academic Council of Georgian Technical University made the decision to set up a modern laboratory within the Department of Law. 70 000 GEL was allocated for this reason. The equipment was purchased with the assistance of the Ministry of Internal Affairs and is analogous to the equipment used in American Federal Bureau of Investigations.
The laboratory aims at:
• Deepening theoretical knowledge received from BA and Master educational programs in criminalistics with the help of laboratory research and practical skills;
• Preparing vocational students in criminalistics.
• Cooperating with other educational institutions in terms of research and practical experience.
The guests also visited a court room for simulated trails and a legal clinic, where the students with relevant knowledge provide legal consultations to IDPs and the Technical University staff.