სკოლებს დაფინანსება გაეზარდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე დუშეთის რაიონის სოფელ ანანურის საჯარო სკოლის პედაგოგებსა და ადმინისტრაციულ-ტექნიკურ პერსონალს შეხვდა. მინისტრმა მათ  დაფინანსების ახალი მოდელი წარუდგინა და იმ ცვლილებებზე ესაუბრა, რომელიც განხორციელდა სკოლების დაფინანსების მექანიზმში - ერთ მოსწავლეზე გათვლილი სტანდარტული ვაუჩერის ოდენობაში.
ზოგადი განათლების განვითარების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი დაფინანსებაა. რამდენადაც, საქართველოს სკოლების დაფინანსების ძირითადი მექანიზმი ვაუჩერია, სამინისტრომ, სკოლების ეფექტიანობის გაუმჯობესების მიზნით, პრიორიტეტები განსაზღვრა და ვაუჩერული დაფინანსების ზრდის მიმართულებით ძირეული ცვლილებები განახორციელა:
• გაიზარდა პედაგოგებისა  და სკოლის ადმინისტრაციულ-ტექნიკური პერსონალის ხელფასები.
• გეოგრაფიული ადგილმდებარეობის გათვალისწინებით,  ვაუჩერული დაფინანსება მნიშვნელოვნად გაიზარდა სოფელში, დაბაში და  მაღალმთიან რეგიონებში მდებარე საჯარო სკოლებში. დაფინანსების ძველი მოდელი არ იძლეოდა ამ სკოლების განვითარების საშუალებას.  ვაუჩერულ დაფინანსებაში განხორციელებული ცვლილებების საფუძველზე კი, სკოლას შეუძლია კონკრეტული საჭიროებებიდან გამომდინარე განსაზღვროს პრიორიტეტები და თავად დაგეგმოს  სკოლის ბიუჯეტი, სკოლის დირექციას შეუძლია თანხები მიმართოს იმ  პროექტებისა და პროგრამების დაფინანსებაზე, რაც კონკრეტული სკოლისთვის მნიშვნელოვანია.
• სკოლების დაფინანსების  ახალ სისტემაში გათვალისწინებულია ინკლუზიური განათლების სპეციფიკა   და სკოლა სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეებისათვის დამატებით დაფინანსებას იღებს. თანხა გამიზნულია ინკლუზიური სერვისის  (სპეც-მასწავლებელი, ფსიქოლოგი, ინკლუზიური განათლების კოორდინატორი, შესაბამისი ინფრასტრუქტურა, აღჭურვა) უზრუნველყოფისთვის.
სოფელ ანანურის საჯარო სკოლაში 63 მოსწავლე სწავლობს, მათგან სამი სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეა და ამის გამო სკოლა დამატებით დაფინანსებას იღებს წელიწადში 4 200 ლარის ოდენობით. ანანურის საჯარო სკოლასთან ოპტიმიზირებულია ციხისძირის საჯარო სკოლა და იღებს შესაბამის დანამატს.
სკოლების დაფინანსების ახალი სისტემით, ანანურის საჯარო სკოლის, როგორც მთის სკოლის დაფინანსება 2013-2014 წლიდან  წელიწადში 8 000 ლარით გაიზარდა და თვეში გაზრდილი ხელფასებისა და ყველანაირი ძირითადი ხარჯის გაწევის შემდეგ,  სკოლას 1100 ლარზე მეტი რჩება. სულ ვაუჩერული დაფინანსება ამ სკოლაში თვეში 1600 ლარით გაიზარდა.

School financing has increased
Minister of Education and Science of Georgia visited village Ananuri Public School in Dusheti and held a meeting with teachers and administrative-technical staff. Tamar Sanikidze introduced a new scheme of financing to them and talked about the changes in school financing mechanism – one standard voucher.
Financing represents one of the important factors for general education development. In order to improve effectiveness of schools, the Ministry has set out priorities and carried out  substantial changes in voucher-based financing model:
• Salaries of teachers and administrative staff have increased
• Voucher financing has considerably increased for public schools located in villages, Dabas and mountainous regions, based on geographic location. Changes enable a school to set out priorities to meet specific needs and plan own budget.
• Inclusive education is taken into consideration in a new system of financing and schools for pupils with special educational needs shall receive more funding. Sum of money is destined for the provision of inclusive services (special teacher, psychologist, inclusive education coordinator, relevant infrastructure, equipment).
There are 63 pupils in Ananuri Public School; three of them are pupils with special educational needs and for this reason, schools receive 4200 GEL annually. Tsikhisdziri School is optimized with ეAnanuri public school and thus, it receives additional funding.
According to the new mechanism, Ananuri Public School shall have increased financing in the amount of 8 000 GEL beginning from 2013-2014. Voucher-based financing has increased by 1600 GEL in total for this school.