198-ე საჯარო სკოლაში ”განსაკუთრებული გალერეა” გაიხსნა
3 დეკემბერს მსოფლიო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე (შშმ) პირთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, თბილისის №198 საჯარო სკოლაში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა ნამუშევრების ”განსაკუთრებული გალერეა” გაიხსნა. გამოფენა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ დაათვალიერა.
თბილისის 198-ე საჯარო სკოლაში  174 სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე (სსსმ) მოსწავლე სწავლობს. 2013 წლიდან სკოლაში მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდა: მოსწავლეების საჭიროებიდან გამომდინარე, სკოლაში გაიზარდა ადმინისტრაციულ-ტექნიკურ მოსამსახურეთა რაოდენობა, 2013-2014 სასწავლო წლიდან სკოლას დამატებით ემსახურებიან: მეტყველების თერაპევტი, სპეცმასწავლებელი, რიტმიკის სპეციალისტი და არტთერაპევტი. გაიზარდა სკოლის თანმაშრომელთა ხელფასებიც.
წინა წლებში, სკოლის მხოლოდ პირველი სართული იყო რეაბილიტირებული. წელს მეორე სართული მთლიანად გარემონტდა, დამონტაჟდა ცენტრალური გათბობის სისტემა. სკოლას  სსსმ მოსწავლეების ეფექტური სწავლა – განვითარებისათვის  თანამედროვე ივენტარით აღჭურვილი, ადაპტირებული სამკურნალო ფიზკულტურისა და არტთერაპიის კაბინეტები დაემატა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 2013 წელს ინკლუზიური სწავლება განათლების სისტემის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებად გამოაცხადა. ამ მიზნით, სამინისტრო სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მოსწვლეებისათვის რამდენიმე მნიშვნელოვან პროექტს ახორციელებს. სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე ბავშვებისათვის სწავლება სპეციალური მეთოდოლოგიის გამოყენებით მიმდინარეობს. სასწავლო პროგრამები მორგებულია მოსწავლეების შესაძლებლობებსა და საჭიროებებზე. ნებისმიერ საჯარო სკოლაში, სადაც თუნდაც ერთი სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეა, სამინისტრო სკოლას სპეცმასწავლებლით უზრუნველყოფს.

“Special Gallery” was opened in Public School #198
December 3 is an International Day for Persons with Disabilities. Paintings of pupils with special educational needs were exhibited in a “Special Gallery” opened in Tbilisi Public School #198. Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze visited the exhibition.
There are 174 pupils with special educational needs in Tbilisi Public School #198. Important changes have been taking place since 2013: number of administrative-technical staff has increased, a speech therapist, a special teacher, rhythmic specialist and art therapist are available from 2013-2014 school year.
Only the first floor of the building was rehabilitated. The second floor has been rehabilitated this year. The school has heating system, rooms for art therapy and adapted physical training.
Inclusive education represents one of the main priorities of The Ministry of Education and Science of Georgia for 2013. The Ministry is implementing several important projects. Educational programs are adapted to the needs and abilities of the children. Every school with even one pupil with special educational needs is provided with a special teacher by the Ministry.