მსოფლიო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღეს აღნიშნავს
3 დეკემბერს, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე (შშმ) პირთა საერთაშორისო დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი პროფესიულ კოლეჯ „სპექტრს“ ეწვია და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე (სსსმ)  სტუდენტებს შეხვდა.
2013 წელს პირველად, პროფესიის დაუფლების შესაძლებლობა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე (სსსმ) პირებსაც მიეცათ. მიმდინარე სასწავლო წელს, საქართველოს მასშტაბით არსებულ სახელმწიფო პროფესიულ სასწავლებლებში 51 სსსმ სტუდენტი სწავლობს.   რვა მათგანი პროფესიულ კოლეჯში „სპექტრი“ გარემოს დაცვის ტექნიკოსის, ინტერნეტტექნოლოგის (ვებსპეციალისტი), საავტომობილო გზებისა და აეროდრომების მშენებელ-ტექნიკოსის, კომპიუტერული ქსელებისა და სისტემების ტექნიკოსის, მეფილე-მომპირკეთებელისა და მღებავის სპეციალობაზე სწავლობს.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე (შშმ) პირთა  საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით კოლეჯში ლევან თეთვაძის ფილმის  „როგორ ინგრევა კედელი“ ჩვენება გაიმართა. „სპექტრში“ სპეციალურად ამ დღისთვის მოეწყო გარემო, სადაც ფილმის ჩვენების შემდეგ  პროფესიულ სტუდენტებს შეეძლოთ თავიანთი ემოციები და შთაბეჭდილებები  წერილობით ან ჩანახატის საშუალებით გადმოეცათ.
„სპექტრში“ 30-მდე პროფესიას უფასოდ 600  სტუდენტი ეუფლება. 2013 წლისათვის საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ შემუშავდა სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული საგანმანათლებლო დაწესებულებების პროფესიულ პროგრამებზე ჩარიცხვისა და დაფინანსების გამჭვირვალე და სამართლიანი წესი.

International Day of Persons with Disabilities
December 3, Deputy Minister of Education and Science of Georgia Ketevan Natriashvili visited vocational college “Spektri” and met students with special educational needs .
For the first time in 2013, people with disabilities are given an opportunity to acquire vocational education. 51 students with special educational needs study at State vocational colleges throughout Georgia. 8 students are studying on various vocational education programs at vocational college “Spektri”: environment technician, web-specialist, constructor of roads and airfields, computer network and system technician, tile paver and (house) painter.
Presentation of a film “Destroying a wall” by Levan Tetvadze was held in the college. Vocational students were able to share emotions and feelings about the film in written form or with the help of sketches.
600 students are acquiring up to 30 vocations free of charge at college “Spektri”.  A transparent and fair enrollment on vocational programs at State vocational colleges has been introduced by the Ministry in 2013.