საქართველოს მასშტაბით 57 სკოლის გაზიფიცირება განხორციელდა
2013 წელს 57 საჯარო სკოლის გაზიფიცირება განხორციელდა, 37 სკოლაში გათბობის ახალი სისტემა დამონტაჟდა. პროექტს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ენერგეტიკის სამინისტროს თანამონაწილეობით ახორციელებს. მომავალი წლიდან, ეტაპობრივად, იმ სკოლების გაზიფიცირება დაიწყება, სადაც სოფლებში უკვე არის გაზი.
ბოლნისის რაიონის დაბა კაზრეთის №1 საჯარო სკოლა ერთ-ერთია, სადაც გათბობის სისტემა 90-იანი წლების შემდეგ აღარ ფუნქციონირებდა და სკოლის გათბობა ინდივიდუალური შეშის ღუმელებით ხდებოდა. 2013 წელს სკოლაში სარეაბილიტაციო სამუშაოები განხორციელდა, კერძოდ: შეიცვალა კარ-ფანჯრები, სკოლის ტერიტორიაზე შეყვანილი იქნა გაზი, აშენდა საქვაბის შენობა, მოეწყო საქვაბე და სკოლის მთელ ფართზე მოხდა გათბობის სისტემის მონტაჟი. სკოლის რეაბილიტაციაზე  250940 ლარი დაიხარჯა.
კაზრეთის №1 საჯარო სკოლას განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და სამინისტროს სამეცნიერო და საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს დირექტორი გიგა უმეკაშვილი ეწვივნენ. კაზრეთის №1 საჯარო სკოლაში 626 მოსწავლე სწავლობს, სკოლის 41 პედაგოგიდან 13 სერთიფიცირებულია.
ბოლნისში სულ 32 საჯარო სკოლაა, მათგან 7 სკოლას 2013 წელს ჩაუტარდა რეაბილიტაცია. რეაბილიტაციის პროცესი მომავალ წელსაც გაგრძელდება. ბოლნისის ბევრ სოფელში წელს შეიყვანეს გაზი და შესაბამისად, მოხდება ამ სოფლების სკოლების გაზიფიცირება.
სკოლების გაზიფიცირების პროექტის მიზანია საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში მოსწავლეებს და მათ პედაგოგებს სწავლა/სწავლებისთვის თბილი და კომფორტული გარემო ჰქონდეთ. სამწუხაროდ, რეგიონებში  ჯერ კიდევ  არის სკოლები, რომელიც შეშის ღუმელებით, არასრუფასოვნად თბება. ასეთი სკოლების გაზიფიცირება არა მხოლოდ დისკომფორტს მოუხსნის სკოლებს არამედ, მოხდება გათბობისთვის გამოყოფილი სახსრების დაზოგვაც. სკოლების გაზიფიცირების პროცესში აქტიურადაა ჩართული ენერგეტიკის სამინისტრო და ეტაპობრივად, გაზი ყველა სკოლას ექნება.

Heating system has been installed in 57 schools throughout Georgia
Heating system has been installed in 57 schools in 2013. New heating system has been installed in 37 schools. The project is carried out in cooperation with the Ministry of Energy. It is planned to install heating systems in public schools in the villages where natural gas is already available.
Daba Kazreti Public School №1 in Bolnisi District is one of the schools where heating system has not been functioning since the 90s and firewood has been used instead. Rehabilitation works have been carried out in 2013, namely: windows and doors have been changed, natural gas pipes and heating system have been installed on the whole territory of the school. 250940 GEL has been spent on the rehabilitation works.
Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze and Head of Educational and Scientific Infrastructure Development Agency Giga Umekashvili visited Daba Kazreti Public School №1. There are 626 pupils in the school. 13 teachers out of 41 are certified.
There are 32 public schools in Bolnisi in total, 7 of them have been rehabilitated in 2013. The process will continue next year.
The goal of installing gas system in schools is to create comfortable teaching/learning conditions for teachers and pupils. Gas system will also ensure less expense for heating.