„ლეონარდო და ვინჩი 2013“ გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა მოსწავლე-გამომგონებელთა კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩი 2013“ გამარჯვებული ინოვაციური პროექტების ავტორები დააჯილდოვა.
საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით, გრანპრი გადაეცა ნიკა ალავიძესა და დავით ჩხეიძეს გამოგონებისთვის „აქტიური ფილტრი“ (ა. რაზმაძის სახელობის ქუთაისის №41 ფიზიკა-მათემატიკური საჯარო სკოლა), გამარჯვებულები შემეცნებითი ტურით საზღვარგარეთ გაემზგზავრებიან. I ადგილისა და 5 000 ლარის მფლობელი საბა მამუკაშვილი  გახდა პროექტით „ორთოპედიული ჟილეტი“ (თბილისის  №137 საჯარო სკოლა); II ადგილისა და 3 000 ლარს მფლობელები -  ნინო ხიმშიაშვილი, ბესარიონ ქვაციხელი და ზაზა ირემაძე გახდნენ პროექტით „გონიერი შუქნიშანი“ (შპს გორდას ბათუმის საერო ელიტარული საშუალო სკოლა); III ადგილი და 2 000 ლარი თემურ ჩიჩუას ერგო პროექტისთვის „ტრანსფორმერი კლეფსიდრონი“ (თბილისის №4 საჯარო სკოლა).
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ინიციატივით, კონკურსი წელს მსგავსი შინაარსის „ინტელ“-ის საერთაშორისო კონკურსს მიუერთდა და შესაბამისად „ლეონარდო და ვინჩი 2013“-ის გამარჯვებული პროექტის ავტორი გაზაფხულზე ამერიკის შეერთებულ შტატებში გაემგზავრება, სადაც მონაწილეობას ანალოგიურ კონკურსში მიიღებს.
კონკურსის ფარგლებში შერჩეული საუკეთესო პროექტების გამოფენა ექსპო-ჯორჯიას საგამოფენო პავილიონში მიმდინარეობს, სადაც ინოვაციური ნამუშევრების ავტორები დამთვალიერებელს საკუთარი გამოგონების პრეზენტაციებს წარუდგენენ. გამოფენის ყველა მონაწილე დიპლომებით დაჯილდოვდა.
კონკურსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით 2011 წლიდან იმართება და მისი მიზანი იყო მოსწავლეებში სწავლის დონის ამაღლება, ინოვაციებისა და ტექნიკური პროგრესის მიმართ მოზარდების ინტერესის გაღვივება, გამომგონებლის ნიჭით დაჯილდოვებული მოზარდების გამოვლენა, შემოქმედებითი აზროვნებისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარების კუთხით მათთვის სტიმულის მიცემა. კონკურსში მონაწილეობენ საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების 18 წლამდე მოსწავლეები.

“Leonardo Da Vinci 2013” winners announced
According to the Commission, Nika Alavidze and Davit Chkheidze became Grand  Prix  holders for the invention “Active Filter” (A. Razmadze №41  Physics-Mathematical Public School of Kutaisi). The winners will travel abroad with a cognitive tour. Saba Mamukashvili, holder of the 1st place received a money prize in the amount of  5000 GEL for the project “Orthopedic Vest” (Public School №137), the 2nd place  and a money prize in the amount of 3000 GEL went to Nino Khimshiashvili, Besarion Kvatsikheli and Zaza Iremadze for the project “Clever Traffic Lights” (Batumi Secular Elite School  of Ltd. “Gorda”). The 3rd place holder Temur  Chichua received 2000 Gel for the project “Transformer Clepsidrone”( Public School №4).
With the initiative of Shota Rustaveli National Science Foundation, the competition merged with the similar international competition of Intel. Consequently, the winner of Leonardo Da Vinci 2013 will travel to the USA in Spring in order to participate in similar competition.
The best projects selected within the competition are exhibited in Expo Georgia. All participants were awarded with diplomas.
Competition “Leonardo Da Vinchi” has been organized by the Ministry of Education and Science and Shota Rustaveli National Science Foundation since 2011. The competition aims at increasing interest towards innovations and progress, promotion of creative and talented children. Pupils under 18 are eligible to participate in the competition.