ახალი სამაგისტრო პროგრამა ამოქმედდება
ევროკომისიის ტემპუს/ტასისის პროგრამის ფარგლებში სამაგისტრო პროგრამა "ევროპული ინტეგრაცია და შრომითი ურთიერთობები" ('The organisation of a common two-year master programme in three Georgian universities on "European Integration and Employment Relations', EIGER) ამოქმედდება. საქართველოდან სამიზნე სასწავლო დაწესებულებებს  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ქართულ-ამერიკული და კავკასიის უნივერსიტეტები წარმოადგენენ. შესაბამისად, ეს იქნება ინტერდისციპლინური და ინტერსაუნივერსიტეტო სამაგისტრო პროგრამა, რომელიც მაგისტრანტებს სამივე უნივერსიტეტის ბაზაზე მიიღებს.
დღეს, ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტეში პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი შარშვაშიძე დაესწრო.
პროექტის ფარგლებში, პირველად საქართველოში, სამაგისტრო პროგრამების შემდეგი ძირითადი მიმართულებები დაფინანსდება:
• ეკონომიკის პოლიტიკა;
• კეთილდღეობის სახელმწიფოს ევროპული მოდელები;
• შრომითი ურთიერთობები და სოციალური დიალოგი;
• ევროპის საკანონმდებლო რეგულაციები ადამიანის უფლებათა და შრომით ურთიერთბებში;
• აღმოსავლეთ ევროპული ქვეყნების გამოცდილება ევროკავშირში ინტეგრაციისა და ტრანსფორმაციის თვალსაზრსისთ.
პროექტის უცხოელი პარტნიორები  არიან:
• ბრიუსელის თავისუფალი უნივერსიტეტი (აპლიკანტი);
• პლოვდივის ეკონომიკისა და მენეჯმენტის ევროპული კოლეჯი;
• მაგდებურგის უნივერსიტეტი;
• სანტიაგო დე კომპოსტელას უნივერსიტეტი.
სამაგისტრო პროგრამის პრეზენტაციას ასევე ესწრებოდნენ სხვადასხვა სამინისტროს წარმომადგენლები, უნივერსტეტების რექტორები, დამსაქმებელთა ასოციაციების, სავაჭრო პალატისა და პროფკავშირების წარმომადგენლები, დაინტერესებული პირები არასამთავრობო და კვლევითი ორგანიზაციებიდან, სტუდენტები და პროფესორ - მასწავლებლები.

New Master Program starts
Organization of a common two-year master programme in three Georgian universities on European Integration and Employment Relations, EIGER shall start within Tempus/TASIS program.  Iv. Javakhishvili Tbilisi State University, Georgian-American University and Caucasus University are target universities from Georgia.  Consequently, this will be interdisciplinary and inter-university Master program.
Today, the project presentation was held in Georgian-American University. The presentation was attended by Deputy Minister of Education Giorgi Sharvashidze.
For the first time in Georgia and within the framework of the project, the following main directions will be financed:
Economic policy;
European model of welfare state;
Labor relations and social relations;
European regulations in Human Rights and labor relations;
Experience of Eastern European states in terms of EU-integration and transformation.
Foreign partners are:
Free University of Brussels (applicant)
European College of Economics and Management in Plovdiv
Magdeburg University
University of Santiago de Compostela
The presentation was attended by the representatives of various Ministries, university rectors, employers’ associations, Chamber of Commerce, Trade Unions, stakeholders from non-governmental and research organizations, students and professors.