თამარ სანიკიძემ 2013 წლის საქმიანობა შეაჯამა
საქართველოს განათლებისა და მეცინერების სამინისტროს 2013 წლის საქმიანობის შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართა, რომელზედაც თამარ სანიკიძემ სამინისტროს მიერ განხორციელებულ პროექტებსა და სამომავალო გეგმებზე ისაუბრა. მინისტრის ანგარიში მოისმინეს საქართველოს პრეზიდენტმა, მთავრობის წევრებმა, საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, ჟურნალისტებმა.
„ხელისუფლებაში მოსვლის შემდგომ ახალი გუნდის მთავარი ამოცანა გახლდათ ის, რომ არსებული რესურსები უფრო ქმედითი და სოციალურად ორიენტირებული გაგვეხადა. საბიუჯეტო სახსრები ისე უნდა გადაგვენაწილებინა, რომ თითოეულ ოჯახს და სისტემაში დასაქმებულ პირს ეგრძნო ცვლილებების დასაწყისი, მთავრობის მხარდაჭერა და რეალური განვითარება“ - განაცხადა თამარ სანიკიძემ.
2013 წლის განმავლობაში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების მიმართულებით დასახული მიზნების    გასახორციელებლად, არაერთი ახალი პროექტი აამოქმედა:
• ათასწლეულის MCC გამოწვევის მეორე კომპაქტის ფარგლებში განხორციელდა 140 მილიონი დოლარის ინვესტიცია განათლებაში;
• 9 ახალი საჯარო სკოლის მშენებლობა დაიწყო;
• 600-მდე სკოლის რეაბილიტაცია, 80-ზე მეტი სკოლის გაზიფიცირება და გათბობის საქვაბეების მოწყობა განხორციელდა, პროცესი გრძელდება;
• სკოლის პედაგოგების ხელფასი 26-60%-ით, ხოლო ადმინისტრაციულ-ტექნიკურ პერსონალის ხელფასის 40-45%-ით გაიზარდა;
• ხუთასი ათასამდე მოსწავლეს ხუთი მილიონ ცხრაასი ათასი უფასო სასკოლო სახელმძღვანელო გადაეცა;
• სკოლების სასკოლო ტრანსპორტით უზრუნველყოფა (დღეს უფასო ტრანსპორტირებით 913 სკოლის 46 520 მოსწავლე სარგებლობს);
• საქართველოს ყველა საჯარო სკოლა უზრუნველყოფილია ინტერნეტით;
• ბავშვთა დაცვის, მედიაციისა და ფსიქოლოგიური  სამსახური შეიქმნა;
•  „პროფესიული ორიენტაციისა და კარიერის  დაგეგმვის კურსი” შემუშავდა;
• ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობის სტრატეგია მომზადდა, განხორციელდა ახალი პროგრამები და პროექტები სხვადასხვა საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვებისათვის;
• საგანმანათლებლო რესურსცენტრების განვითარება;
• ბიბლიოთეკებისა და ბიბლიოთეკარის, სკოლის დირექტორისა და მასწავლებლის პროფესიული სტანდარტები შემუშავდა;
• გამჭვირვალე და სამართლიანი ჩარიცხვის წესი და სახელმწიფო პროფესიულ სასწავლებლებში განათლება  სრულად დაფინანსება. მხოლოდ საშემოდგომო შარიცხვის შედეგად სახელმწიფო სრული დაფინანსებით 9 000-მდე პირი სარგებლობს;
• ინკლუზიური პროფესიული განათლება. წელს 51 სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირი ჩაირიცხა პროფესიულ პროგრამებზე, 300-ზე მეტმა პედაგოგმა შესაბამისი  ტრენინგები გაიარა;
• პროფესიული განათლების სტრატეგია 2013-2020 წწ;
• პროფესიულ განათლებაში კერძო სექტორის ჩართულობის სტრატეგია;
• პროფესიული განათლების გეოგრაფიული ხელმისაწვდომობა, 2014 წლიდან დაიწყება და მომავალი წლების განავლობაში ეტაპობრივად განხორციელდება 26-მდე ახალი პროფესიული სასწავლებლის დაფუძნების პროცესი;
• პროფესიული სასწავლებლების ინფრასტრუქტურული განვითარება;
• პროფესიულ მასწავლებელთა ანაზღაურების ზრდა;
• უმაღლეს განათლებაში დაფინანსდა სტრატეგიული მიმართულებები - 17 ფაკულტეტზე 3 529 სტუდენტი ჩაირიცხა. სახელწმიფოს მიერ დაფინანსებულ სტუდენტთა რაოდენობამ  სულ 9 981 სტუდენტი შეადგინა.
• სოციალური პროგრამის ფარგლებში 1411 სტუდენტი დაფინანსდა (განსხვავებით 2012 წლისგან, როდესაც დაფინანსებული სტუდენტების რაოდენობა 798-ს შეადგინა);
• წელს პირველად სოციალურად დაუცველი სტუდენტები დაფინანსდნენ, რომლებიც ჩარიცხულნი არიან 2011- 2012 წლების ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგებით.
• წელს პირველად ამოქმედდა სოციალური პროგრამა მაგისტრანტებისთვის (65 მაგისტრანტი) და დოქტორანტების დაფინანსების პროგრამა (137 დოქტორანტი)
• სახელმწიფო სტიპენდიები, 2013 წელს 2717 სტუდენტი იღებს სტიპენდიას.
• წარმატებით მუშაობს ზაფხულის  და ზამთრის სკოლები  სტუდენტებისთვის;
• „ცოდნისკარის“ პროგრამის ფარგლებში (სწავლა საზღვარგარეთ) 2013 წელს დასაფინანსებლად გაიცა 3,707,048 მლნ. ლარი, რაც დაახლოებით მილიონი ლარით მეტია გასული წლის დაფინანსებასთან შედარებით. სულ, მიმდინარე წელს 97 სტუდენტი დაფინანსდა.

Tamar Sanikidze sums up activities of 2013
A meeting was held at the Ministry of Education and Science of Georgia. Minister of Education Tamar Sanikidze talked about accomplished projects and future plans and summarized the activities carried out by the Ministry during 2013. President of Georgia, members of the Government, representatives of international and donor organizations and journalists attended the meeting.
The goal of our team was to make the existing resources more effective and socially focused. Budgetary means had to be distributed in a way to make each family and persons employed in the system feel the changes, support of the government and real development” – noted Tamar Sanikidze.
The Ministry has started a number of new projects in 2013. They are:
• Investment worth of 140 million USD in the education system within the framework of MCC Second Compact;
• Construction of 9 new public schools;
• Rehabilitation of approximately 600 schools, installation of heating systems in more than 80 schools; the process is currently under way;
• Salary increase by 26-60% for teachers and by 40-45% for administrative-technical personnel;
• Up to 500 000 pupils received 5 900 000 free textbooks;
• School transportation (46 520 pupils of 913 schools are provided with school bus services);
• Internet is available in all public schools of Georgia;
• Children’s protection, mediation and psychology service has been set up;
• “Professional orientation and career-planning course”;
• Inclusive education promotion strategy, new programs and projects for children with special educational needs have been implemented;
• Professional standards of libraries, librarians, school principals and teachers;
• Transparent and fair enrollment rules and full financing of studies in state-based vocational education centers. 9000 persons enrolled in fall semester have full scholarships;
• Inclusive vocational education. 51 persons with special educational needs are enrolled on vocational programs and more than 300 teachers passed relevant trainings;
• Vocational education strategy 2013-2020;
• Strategy for private sector involvement in vocational education;
• Access to vocational education based on the geographic location. Up to 26 vocational education institutions will be founded during 2014.
• Infrastructural development of vocational institutions
• Salary raise for vocational teachers;
• 3 529 students were enrolled on priority field directions of 17 faculties. 9 981 students were financed by the State.
• 1411 students were financed within the social program (in 2012 this number constituted 798);
• Financing of socially unprotected students enrolled based on the results of Unified National Examinations 2011-2012.
• Social program for Master and PhD students has started for the first time this year (65 Master and 137 PhD students).
• 2717 students are receiving State stipends in 2013;
• Summer and Winter Schools;
• 3,707,048 GEL was spent within the Program “Tsodnis Kari”. This amount exceeds the amount spent in 2012 by one million GEL. In 2013, 97 students were financed in total.