მედიაში გავრცელებულ არაერთგვაროვან და ურთიერთგამომრიცხავ განცხადებებთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო გაცნობებთ, რომ 2013 წლის 26 ივლისს აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციასა და საქართველოს მთავრობას შორის ხელი მოეწერა 140 (აშშ დოლარის) მილიონიან მეორე კომპაქტს, რომლის მიზანია საქართველოში სიღარიბის დაძლევა და ეკონომიკური ზრდის ხელშეწყობა ზოგადი, ტექნიკური, პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხარისხის განვითარების მეშვეობით. აქცენტი კეთდება ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერების, ტექნოლოგიის, საინჟინრო და მათემატიკის საგანმანათლებლო პროგრამების განვითარებაზე. ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტი, ამ ეტაპზე, საქართველოს განათლების სფეროში ჩადებული ყველაზე მსხვილი ინვესტიციაა.
ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტი მოიცავს 30 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიციას (გრანტს) უმაღლესი განათლებისათვის და გულისხმობს აშშ-სა და საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტების პარტნიორობის პროექტს. უმაღლესი განათლების სფეროში პარტნიორობის მიზანია აშშ-სა და საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტებისგან შემდგარი კონსორციუმის შექმნა, რომელიც საქართველოში განახორციელებს საერთაშორისო სტანდარტის უმაღლესი განათლების პროგრამებს ზუსტი, საბუნებისმეტყველო მეცნიერების, ტექნოლოგიების, საინჟინრო და მათემატიკის მიმართულებებში და საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტების პროგრამების განვითარებას და მომზადებას აშშ-ის აკრედიტაციის მოპოვებისთვის.
საერთაშორისო ტენდერის შედეგად („პარტნიორი ინსტიტუტების შერჩევა მეცნიერების, ტექნოლოგიების, საინჟინრო და მათემატიკის უმაღლესი განათლების საბაკალავრო პროგრამების შემუშავებისთვის“) გამოვლინდა აშშ-სა და საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტებისგან შემდგარი შემდეგი ორი ნახევარფინალისტი კონსორციუმი:
• სან დიეგოს უნივერსიტეტისა და საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტების კონსორციუმი; და
• ჩრდილოეთ კაროლინას უნივერსიტეტის, ობურნის უნივერსიტეტისა და საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტების კონსორციუმი.
მოცემულ ეტაპზე მიმდინარეობს კონკურსის საბოლოო ფაზა. განათლების სფეროს საერთაშორისო დონის მკვლევრებისგან და სპეციალისტებისგან შემდგარი დამოუკიდებელი კომისია შეაფასებს და შეარჩევს იმ გამარჯვებულ პროექტს (ან პროექტებს), რომელიც დაფინანსდება კომპაქტის ფარგლებში ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის ეკონომიკური შეფასების წარმატებით გავლის შემდგომ. 2014 წლის მარტში ცნობილი გახდება კონკურსის შედეგები და მოეწყობა გამარჯვებული პროექტის წარდგენა საზოგადოებისთვის.
კომპაქტის ხელმოწერამდე მოლაპარაკებები და კონსულტაციები მიმდინარეობდა იმ პროექტების შესახებ, რომლებიც საბოლოოდ აისახებოდა კომპაქტში. საწყის ეტაპზე, წინა მთავრობის მიერ, აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციისადმი წარდგენილი იყო იდეა ბათუმში ახალი ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის შექმნის შესახებ. 2011 წლის ნოემბერში ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციამ შეატყობინა საქართველოს მთავრობას, რომ კორპორაციამ არ დაამტკიცა საქართველოს მთავრობის მიერ წარდგენილი შეთავაზება უმაღლესი განათლების ნაწილში, რომელიც მიზნად ისახავდა ბათუმში ახალი უნივერსიტეტის გახსნას. კონრეტულად კი, წარმოიშვა შეკითხვები ახალი, ცალკე მდგომი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების აშენებისთვის საჭირო ხარჯების რენტაბელობის შესახებ, რომელსაც პირდაპირი ბენეფიციარების შეზღუდული რაოდენობა ეყოლებოდა და შედეგად ისარგებლებდნენ მხოლოდ მეტად პრივილეგირებული და არა მცირე შემოსავლის მქონე ოჯახები.
მოლაპარაკებების შედეგად და ხარჯების, სარგებლის და ბენეფიციარების ეკონომიკური ანალიზის გავლის შემდგომ გადაწყდა, რომ აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციისთვის ბათუმში ახალი ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის იდეა არ იყო მისაღები და შესაბამისად არ მოხდა მისი კომპაქტში გათვალისწინება. ბათუმში უნივერსიტეტის გახსნის ნაცვლად, საქართველოსა და აშშ-ის შორის 2013 წელს ხელმოწერილი მეორე კომპაქტი მიზნად ისახავს სტრატეგიულ ინვესტიციებს და პროექტების განხორციელებას საქართველოს ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების განვითარებისთვის, რაც ბენეფიციარების უფრო ფართო სპექტრს მოიცავს.

In response to the controversial statements spread in the Media, the Ministry of Education and Science of Georgia would like to clarify that the Compact worth of 140 million USD was signed between the Government of Georgia and the USA MCC on the 26th of July.  It  aims at fighting poverty and encouraging economic development by means of developing quality of  general, technical, vocational and higher educations. Emphasis is made on exact, natural sciences, technologies, engineering and mathematics educational programs development. Currently, the Compact represents the largest investment in the Education System of Georgia.
MCC Second Compact 30 million USD investment for higher education envisages partnership project between the American and Georgian state universities. The partnership aims at setting up a consortium of the US and Georgian state universities. The consortium shall implement international standard educational programs in exact and natural sciences, technologies, engineering and mathematics, preparing and developing Georgian state university educational programs for the US accreditation.
As a result of the international bidding (“Selection of partner institutes for the development of science, technologies, engineering and mathematics higher educational programs”) two semi-finalist consortiums of the US and Georgian universities have been selected:
• Consortium of San Diego University and Georgian State Universities
• Consortium of North Carolina University, Auburn University and Georgian State Universities
At present the final phase of the competition is under way. An independent Commission composed of international researchers and specialist in the field of education shall select the winning project(s) that will be financed within the framework of the Copmact after successfully passing MCC economic assessment. Results of the competition will be known in March 2014 and the best project will be introduced to public.
Negotiations and consultations were held before the projects were reflected in the Compact. The previous Government of Georgia had suggested the idea of a new technological university in Batumi. In November 2011 MCC informed the Government that the Corporation had not approved the proposal. Expenditure efficiency of a separate higher educational institution which would have a limited number of beneficiaries was questioned. Only the privileged would be able to study there.
As a result of expenditure, benefits and beneficiaries economic analysis, it was decided that the idea of Batumi technological university was not acceptable for MCC. Instead, the Second Compact signed in 2013 envisages the implementation of projects and strategic investments for the development of general, vocational and higher educations.